سه شنبه,۱ اسفند, ۱۳۹۶ | ۰۰ : ۰۳
خانه / آب / آب در باک خودروی جدید آئودی!
۱۳۹۴/۰۲/۱۱
رویای تبدیل آب و هوا به سوخت محقق شد

آب در باک خودروی جدید آئودی!

آب در باک خودروی جدید آئودی!

محققان کارخانه آئودی درحال تولید خودرویی با موتور ترکیبی (سنتزی) هستند که تنها با کمک آب و هوا به‌عنوان سوخت کار می‌کند.

به گزارش اژانس خبری انرژی،این سوخت پاک طی فرآیندی مصنوعی با عنوان Power to Liquid تولید می شود. دراین فرآیند، که توسط کمپانی آلمانی فن‌آوری سبز که Sunfire با آئودی همکاری می‌کند معرفی شده، آب و دی‌اکسید کربن، طی فرآیندی سنتزی، تبدیل به سوخت گازوئیلی پاک می‌شود. سوخت خام یا پایه این محصول blue crude نام دارد.

نکته جالب توجه در این فن‌آوری، استفاده از متداول‌ترین گاز گلخانه‌ای موجود در جو است که می‌توان آنرا مستقیما از جو استخراج کرد. گاز دی‌اکسیدکربن که در سطح وسیعی از سوختن سوخت‌های فسیلی وارد جو می‌شود، یکی از عوامل اصلی گرمای جهانی زمین است. اما اکنون، محققان موسسه Sunfire، به لطف پیشرفت‌های علمی، ادعا می‌کنند که توانسته‌اند این گاز مخرب را بازیافت کرده و به شکلی پایدارتر، تحت عنوان سوخت کربن طبیعی درآورند.
این سوخت جدید، برخلاف سوختهای فسیلی حاضر، محتوی سولفور و سایر آلاینده‌ها نیست. همچنین، موتورهایی که از این سوخت استفاده می‌کنند، نسبت به موتورهای دیگر، سروصدای متری داشته و آلودگی کمی تولید می‌کنند.

مراحل تولید سوخت جدید

سوخت سنتزی جدید طی سه فرآیند تولید می‌شود؛ محققان نخست بخار آب را به اندازه‌ای داغ می‌کنند که در این دما مولکولهای آن به دو عنصر اکسیژن و هیدروژن تجزیه می‌شود. این فرآیند، نیازمند رسیدن دمای بخار به بیش از ۸۰۰ درجه سانتی‌گراد است. انرژی لازم برای داغ کردن آب و تبدیل به بخار نیز از یک فرآیند کاملا پاک نظیر انرژی خورشیدی یا بادی تامین می شود. در مرحله دوم، هیدروژن و دی‌اکسیدکربن تحت فشار و دمای بالا ترکیب شده و سوخت پایه Blue Crude، تولید می‌شود و درنهایت، سوخت پایه تولید شده، در فرآیندی مشابه پالایش سوخت‌های فسیلی، به گازوییل تبدیل می‌شود.

کمپانی آئودی اعلام کرد: تست های آزمایشگاهی نشان می‌دهد که سوخت جدید هم با سوخت‌های فسیلی قابل ترکیب است و هم به‌صورت مجزا قابل استفاده‌است. کمپانی Sunfire اعلام کرد: این آزمایشگاه قصد دارد طی ماه‌های آینده بیش از ۳۰۰۰ لیتر سوخت e-diesel تولید کند. این کمپانی همچنین قیمت تولید هرلیتر از این سوخت را بدون احتساب مالیات، یک دلارو ۲۰ الی یک دلار و ۳۰ سنت اعلام کرده‌است.