دوشنبه,۳۰ بهمن, ۱۳۹۶ | ۲۵ : ۱۱
خانه / نفت / آخرين وضعيت طلب وزارت نفت از بابك زنجاني
۱۳۹۳/۰۷/۰۷
زنگنه تشريح كرد

آخرين وضعيت طلب وزارت نفت از بابك زنجاني

آخرين وضعيت طلب وزارت نفت از بابك زنجاني
زنگنه

وزیر نفت با بیان این‌که در راستای وصول بدهی بابک زنجانی همکاری‌هایی با قوه قضاییه انجام شده اما نسبت به دارایی‌های این فرد در مقایسه با بدهی به وزارت نفت بسیار کم است، گفت: به زودی 100 هزار بشکه نفت خام با هدف صادرات در بورس انرژی عرضه می‌شود.

به گزارش آژانس خبري انرژي، بیژن زنگنه صبح امروز در حاشیه نشست صبحانه کاری با فعالان بخش خصوصی حوزه انرژی درباره وصول طلب بابک زنجانی به وزارت نفت گفت: ‌در این زمینه همکاری‌هایی با قوه قضاییه انجام شده، اما میزان ملک دارایی بابک زنجانی نسبت به بدهی‌هایی که به دولت دارد بسیار کمتر است.

وی با بیان این‌که هنوز نمی‌توانیم چه میزان از این بدهی‌ها وصول شده است، تصریح کرد: باید ارزیابی صورت بگیرد، اما این رقم بسیار کم است.

 

درآمد فروش نفت بیش از رقم پیش‌بینی

 

وی در ادامه درباره‌ی میزان پیش‌بینی درآمد‌های نفتی در سال جاری و این‌که آیا رقم تعیین شده در بودجه محقق می‌شود، گفت: بله انشا‌ء‌الله درآمد پیش‌بینی شده محقق می‌شود.

وی با بیان این‌که نمی‌توانم عدد اعلام کنم، افزود: از نظر فروش به ارقام مشخص و حتی بیشتر از آن رسیده‌ایم.

تهیه فرمول قیمت خوراک تا پایان مهرماه در صورت آمادگی پتروشیمی‌ها

وزیر نفت درباره‌ی تعیین قیمت خوراک مجتمع‌های پتروشیمی برای 10 سال، اظهار کرد: با پتروشیمی‌ها قرار‌ی گذاشتیم که اگر با آنها به تفاهم برسیم قیمت خوراک برای مدت طولانی تعیین می‌شود.

وی با اشاره به این‌که مجلس اکنون در حال کار بر روی این موضوع به منظور گنجاندن آن در لایحه تنظیم مقررات مالی دولت که باعث دائمی‌شدن قانون‌ها است، خاطر نشان کرد: البته مجلس قیمت‌گذاری نمی‌کند، بلکه چارچوب‌های لازم در این راستا را تعیین می‌کند.

زنگنه گفت: اگر پتروشیمی‌ها آمادگی داشته باشند، می‌توانیم فرمول تعیین قیمت خوراک را تا پایان مهرماه تهیه کنیم.

وزیر نفت در پاسخ به این‌که میزان فروش نفت اکنون به چه صورت است و آیا بازارهای جدید صادرات نفت ایجاد شده است، تصریح کرد: من نمی‌توانم در این زمینه عدد و رقم و جا و مکانی را اعلام کنم، اما وضع ما مورد قبول و رو به پیشرفت است.

وی درباره‌ی گاز فلر و اظهارات بخش خصوصی در این زمینه مبنی بر این‌که هیچ گاز فلری در اختیار آنها قرار نگرفته است، گفت: تا پیش از پایان مهرماه فراخوانی را اعلام می‌کنیم، برای کسانی که مایل به استفاده از گاز‌های فلر باشند.

درباره خط لوله با پاکستان مذاکره می‌کنیم

زنگنه در پاسخ به سوال ایسنا درباره‌ی آخرین وضعیت خط لوله صادرات گاز به پاکستان و اظهارات مقامات این کشور در این باره خاطر نشان کرد: پاکستانی‌ها حرف‌های جدیدی نمی‌زنند و همان حرف‌های گذشته را تکرار می‌کنند.

وزیر نفت در ادامه با بیان این‌که بنا نبوده که ایران منابع احداث خط لوله در خاک پاکستان را تامین کند، گفت: پاکستان در زمینه‌ی احداث خط لوله تاخیر دارد و باید در مذاکره با آنها ببینیم به کجا می‌رسیم.

وی با بیان این‌که پاکستانی‌ها پیشنهاداتی را مطرح کرده‌اند که باید مورد بررسی قرار بگیرد، ادامه داد: باید با هم مذاکره کنیم.

وی درباره‌ی این‌که گفته می‌شود در پرونده گازی ایران و ترکیه ایران بازنده شده است، تصریح کرد: داوری در این زمینه صورت گرفته که بر اساس آن ترکیه ادعا کرده که ایران به تعهدات خود عمل نکرده و خواستار تعیین فرمول جدید برای قیمت گاز شده‌اند.

 

زنگنه ادامه داد: در این داوری ما وکیل داشته‌ایم و شواهد و قرائنی که اثبات کرده تخلفی نکرده‌ایم نیز ارائه شده است.

 

وی با تاکید بر این‌که در قرار‌داد‌های گازی از شروع تا پایان همیشه این مسائل وجود دارد، گفت: نباید چنین مسائلی را یک تخاصم دید، مذاکره صورت می‌گیرد و این مسائل ماهیت قرار‌داد‌های طولانی مدت است.

  

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>