چهارشنبه,۲۷ دی, ۱۳۹۶ | ۵۸ : ۰۳
خانه / آب / آغاز طرح احیا و تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی
۱۳۹۳/۰۹/۰۶
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو خبر داد

آغاز طرح احیا و تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی

آغاز طرح احیا و تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو از اجرای طرح پایش حوضه‌های آبریز کشور با تصاویر ماهواره‌ای خبر داد.

 وزارت نیرو، محمد ابراهیم‌نیا با بیان اینکه داشتن اطلاعات دقیق لازمه تخصیص آب است، اظهار داشت: یکی از طرح‌های مهم امسال، طرح پایش حوضه‌های آبریز با تصاویر ماهواره‌ای و مقایسه آن با اطلاعات و داده‌های زمینی است که شرح خدمات طرح تهیه شده است و با همکاری موسسه تحقیقات آب انجام خواهد شد.

وی افزود: براساس اطلاعات به‌دست آمده، خواهیم توانست در حوضه‌های آبریز تخصیص آب را براساس ظرفیت حوضه برنامه‌ریزی کنیم.

* حجم آب تجدیدشونده کشور از 130 میلیارد مترمکعب به زیر 115 میلیارد مترمکعب رسیده 

ابراهیم‌نیا با بیان اینکه بخش آب در شرایط کنونی نیازمند اقدام‌های عملیاتی و موثر است، ادامه داد: در چند سال گذشته به‌دلیل کاهش بارندگی و تغییر الگوی بارش، حجم آب تجدیدشونده کشور از 130 میلیارد مترمکعب به زیر 115 میلیارد مترمکعب رسیده است و از طرف دیگر با افزایش مصرف آب در عرصه‌های مختلف، هم‌اکنون بیش از 83 درصد آب‌های تجدیدشونده کشور مصرف می‌شود.

وی افزود: استانداردهای مختلف جهان بر استفاده از 40 درصد میزان آب تجدیدشونده تاکید دارند اما میزان مصرف ما در این زمینه بی‌محابا است؛ ما با گذر از مدیریت عرضه و توزیع منابع آب هم‌اکنون در مرحله مدیریت تقاضا هستیم و برای پایدار بودن محیط زیست و اکولوژی باید میزان مصرف آب تجدیدپذیر خود را کاهش دهیم.

ابراهیم‌نیا تصریح کرد: بخش عمده مصرف در کشور مربوط به کشاورزی است و در این مسیر باید اقدام‌های اساسی همچون تغییر الگوی کشت و بحث آب مجازی در کشور اجرایی شود.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو تامین پایدار آب شرب را از اولویت‌های بخش آب برشمرد و گفت: این موضوع در قالب طرح مطالعه‌های جامع آب شرب کشور برای افق 50 سال آینده توسط وزارت نیرو و شرکت آب و فاضلاب کشور در دست پیگیری بوده و در 16 استان در فلات مرکزی کشور آغاز شده است.

*طرح احیا و تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی 

وی با بیان اینکه بحث احیای آب‌های زیرزمینی به‌طور جدی در معاونت آب و آبفای وزارت نیرو در دستورکار قرار دارد، افزود: باوجود مصرف بسیار بالای آب‌های تجدیدپذیر در کشور، هم‌اکنون سالانه 5.5 میلیارد مترمکعب از ذخایر استاتیک زیرزمینی نیز مصرف می‌شود و طرح احیا و تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی نیز برای چاره‌اندیشی و سامان‌دهی در این بخش آغاز شده است و امیدواریم در یک بازه 20 ساله این مشکل برطرف شود.

ابراهیم‌نیا با اشاره به نگاه غیرسازه‌ای در طرح‌های جدید بخش آب، گفت: بر طبق نظام فنی و اجرایی کشور تمام طرح‌هایی که ردیف اجرایی می‌گیرند، باید پیوست اجتماعی و محیط زیستی داشته باشند و وزارت نیرو در دو سال گذشته برای اجرای تمام طرح‌های خود همچون سدسازی، طرح‌های آب و فاضلاب و اجرای شبکه‌های آبیاری و زه‌کشی، بر انجام مطالعه محیط زیستی و اجتماعی تاکید دارد و حتی برخی طرح‌ها به‌دلیل نداشتن توجیه محیط زیستی متوقف شده است.

وی با بیان اینکه باید تلاش کنیم ادبیات محیط زیستی در طرح‌های کشور نهادینه شود، یادآور شد: در چند وقت گذشته بحث انتقال آب از دریاهای شمال و جنوب کشور به داخل فلات مرکزی مطرح است، اما به‌دلیل تکمیل نشدن مطالعه محیط زیستی این طرح‌ها و صادر نشدن مجوز اجرایی از سوی سازمان محیط زیست کشور آغاز نشده است.

 

  

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>