شنبه,۳۰ دی, ۱۳۹۶ | ۴۷ : ۰۶
خانه / دسته‌بندی نشده / آغاز عملیات اجرایی برج دوم خشک نیروگاه مفتح همدان
۱۳۹۵/۱۱/۱۶
با حضور وزیر نیرو انجام گرفت

آغاز عملیات اجرایی برج دوم خشک نیروگاه مفتح همدان

آغاز عملیات اجرایی برج دوم خشک نیروگاه مفتح همدان

با حضور وزیر نیرو عملیات اجرایی اصلاح عملیات سامانه خنک‌کننده و واحد دوم برج خشک نیروگاه شهید مفتح همدان آغاز شد.

به گزارش خبرانرژی، وزیر نیرو امروز در ادامه سفر یکروزه خود به همدان به مناسبت ایام الله دهه فجر، پس از افتتاح دو نیروگاه خورشیدی ۷ مگاواتی همدان، عملیات اجرایی پروژه اصلاح عملیات سامانه خنک‌کننده و واحد دوم برج خشک نیروگاه مفتح همدان را آغاز کرد.

امروز وزیر نیرو به منظور افتتاح ۲ نیروگاه خورشیدی با ظرفیت ۱۴ مگاوات، آغاز عملیات اجرایی ۳ نیروگاه خورشیدی با ظرفیت ۲۱ مگاوات، آغاز عملیات اجرایی برج دوم خشک نیروگاه شهید مفتح همدان، افتتاح تصفیه‌خانه فاضلاب رزن و یک مجتمع آبرسانی روستایی به همدان سفر کرده است.

صرفه‌جویی در مصرف آب در دستور کار تمام نیروگاه‌ها قرار گرفته است

عبدالرسول پیشاهنگ شنبه ۱۶ بهمن در آئین آغاز عملیات اجرایی اصلاح عملیات سامانه خنک‌کننده و واحد دوم برج خشک نیروگاه شهید مفتح همدان با حضور وزیر نیرو، اظهار کرد: با توجه به بحران آب در تمام نیروگاه‌های کشور صرفه‌جویی در دستور کار قرار گرفته به طوریکه در نیروگاه مفتح نیز اقداماتی همچون انتقال پساب فاضلاب همدان و احداث نخستین برج خشک در راستای صرفه‌جویی انجام شده است.

وی با بیان اینکه در نیروگاه شهید مفتح همدان کمتر از یک درصد آب دشت کبودراهنگ استفاده می‌شد، عنوان کرد: با وجود اینکه در این نیروگاه کمتر از یک درصد آب دشت کبودراهنگ استفاده می‌شود اما برنامه‌ریزی‌هایی صورت گرفت تا پساب همدان به نیروگاه منتقل شود و نخستین برج خشک در آن نصب شد و به بهره‌برداری رسید.

پیشاهنگ با بیان اینکه امسال ۱۰ میلیون مترمکعب آب در نیروگاه شهید مفتح باید استفاده شود، تصریح کرد: با استفاده از ۶ میلیون مترمکعب از پساب تصفیه‌خانه فاضلاب شهر همدان، ۲.۵ میلیون مترمکعب آب صرفه‌جویی شد و نیروگاه تنها ۱.۵ میلیون مترمکعب آب مصرف کرد.

وی با بیان اینکه با برنامه‌ریزی صورت گرفته برای برج خشک دوم نیز از پساب تصفیه‌خانه استفاده خواهد شد، اظهار کرد: برج خنک‌کننده دوم در مدت ۳۰ ماه به بهره‌برداری خواهد رسید و ۱۰۲ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری انجام شده است که کاهش ۸۵ درصدی مصرف آب را در پی خواهد داشت.

معاون راهبری تولید شرکت برق حرارتی با بیان اینکه امسال دو برابر سال گذشته در نیروگاه مفتح همدان برق تولید شده است، خاطرنشان کرد: این تولید با مقدار پساب و برج خشک روحیه‌ای به نیروگاه شهید مفتح برگردانده است و در صورتی‌که چهار برج خشک احداث شود و نیروگاه با تمام توان خود کار کند، تنها یک میلیون مترمکعب پساب نیاز خواهد داشت.

مدیرعامل شرکت سانا نیز گفت: در سال‌های آینده بخش خصوصی ظرفیت‌های بیشتری در بخش برق به مدار وارد خواهد کرد.

سیدمحمد صادق‌زاده با بیان اینکه تا کنون بیش از ۳۰۰ مگاوات نیروگاه به مدار وارد شده است و سال آینده سال درخشانی خواهد بود، اظهار کرد: ۵۰۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر به دست سرمایه‌گذاران بخش خصوصی به مدار تولید واردخواهد شد و امیدواریم تعهد ۵ هزار مگاواتی برنامه ششم توسعه توسط بخش خصوصی تحقق پیدا کند.

وی با بیان اینکه بخش خصوصی در احداث نیروگاه‌های خورشیدی خط شکن بوده است، گفت: امیدواریم بخش خصوصی با اقدامات مثبتی چون اقتصادی شدن نیروگاه‌های تجدیدپذیر، عدم وابستگی به تأمین سوخت و عدم نیاز به آب بیش از گذشته مورد توجه گیرد.

منبع: ایسنا