چهارشنبه,۲۷ دی, ۱۳۹۶ | ۳۰ : ۰۲
خانه / پالايش / آغاز عملیات استقرار شناور پالایشگاهی در لایه نفتی پارس‌جنوبی
۱۳۹۵/۱۲/۰۸

آغاز عملیات استقرار شناور پالایشگاهی در لایه نفتی پارس‌جنوبی

آغاز عملیات استقرار شناور پالایشگاهی در لایه نفتی پارس‌جنوبی

مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران از آغاز عملیات استقرار شناور FPSO CYRUS در کنار سکوی چاه‌های SPOL در میدان نفتی پارس‌جنوبی خبر داد.

به گزارش خبرانرژی، حمید بورد با بیان اینکه با بهبود شرایط جوی، شناور مذکور اسکله عسلویه را به مقصد منطقه عملیاتی در لایه نفتی پارس‌جنوبی ترک کرده و عملیات نصب لنگرهای مهاری آن آغاز شده است، افزود: در صورت مساعد بودن شرایط جوی، عملیات نصب و راه‌اندازی تاسیسات این شناور پالایشگاهی مطابق برنامه از پیش تعیین شده به پایان رسیده و تولید از لایه نفتی پارس جنوبی در ابتدای سال ۹۶ کلید خواهد خورد.

وی درمورد میزان نفت درجای لایه نفتی پارس جنوبی توضیح داد :میزان نفت در جای لایه نفتی پارس جنوبی بیش از ۱۴ میلیارد بشکه برآورد می‌شودکه فرایند تولید از آن با بهره‌گیری از یک سکوی تولیدی با ۷ حلقه چاه و پیش‌بینی ۳ حلقه چاه تزریقی، همچنین شناور پالایشگاهی مجهز به آخرین فناوری‌های روز صنعت نفت که کلیه فرایندهای تولید، آماده‌سازی، ذخیره‌سازی و در نهایت صادرات را به طور متمرکز امکان‌پذیر می‌کند میسر خواهد بود. ‌

مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران با تولید از این میدان را در فاز اول بین ۲۵ تا ۳۵ هزار بشکه نفت در روز پیش‌بینی کرد و گفت: آغاز تولید از لایه نفتی پارس جنوبی از چند جهت ارزشمند است که مهمترین آن آغاز رقابت در عرصه تولید نفت با رقیب قطری، بهره‌گیری از آخرین فناوری‌های روز صنعت نفت و راهبری این تاسیسات پیشرفته به دست نیروهای کارآمد شرکت نفت فلات قاره ایران است.   برای این منظور از بین نخبگان مناطق عملیاتی شرکت نفت فلات قاره، گروه‌های راهبری از مردادماه در منطقه کیش و ستاد طرح توسعه، به مطالعه مدارک و نشست‌های تخصصی و آموزشی در این‌ مورد پرداخته‌اند و به محض استقرار کامل شناور، در کنار مجری و پیمانکار طرح برای آشنایی با تاسیسات نصب شده در FPSO CYRUS در این شناور مستقر خواهند شد تا پس از دوره زمانی پیش‌بینی شده راهبری کامل این تاسیسات را بر عهده گیرند.

به گزارش شرکت نفت فلات قاره ایران، بورد  افزود: بر اساس برنامه پیش‌بینی شده، قرار است پس از نصب این شناور پالایشگاهی، نفت موجود در لایه نفتی پارس جنوبی از طریق خط لوله ۱۲ اینچی وارد این شناور شده و پس از انجام مراحل تصفیه، به نفتکش‌های صادراتی منتقل شود. به دلیل اینکه این شناور چرخ دنده (تارت) ندارد عملیات مهار آن یکی از مشکل‌ترین عملیات‌های پهلودهی خواهد بود که با توجه به توانمندی‌های کارکنان عملیات دریایی شرکت نفت فلات قاره ایران، این اقدام با مهارت و دقت بسیار خوبی انجام خواهد شد.

منبع: ایسنا

  

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>