یکشنبه,۲۹ بهمن, ۱۳۹۶ | ۲۱ : ۰۴
خانه / نفت / آمادگی ایران برای افزایش صادرات فرآورده‌های نفتی به عراق
۱۳۹۴/۰۲/۱۹
معاون وزیر نفت اعلام کرد

آمادگی ایران برای افزایش صادرات فرآورده‌های نفتی به عراق

آمادگی ایران برای افزایش صادرات فرآورده‌های نفتی به عراق

معاون وزیر نفت با بیان این‌که در سال گذشته میزان صادرات فرآورده‌های نفتی به عراق روزانه سه میلیون لیتر بوده است، گفت: عراق درخواست افزایش واردات فرآورده‌های نفتی را از ایران کرده است و ما آمادگی افزایش صادرات به میزان ۱۰ میلیون لیتر را داریم.

به گزارش اژانس خبری انرژی ، عباس کاظمی،مدیر عامل شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی،با بیان این مطلب گفت: این فرآورده‌ها از پالایشگاه‌های آبادان، اراک و تبریز تامین خواهد شد.

کاظمی همچنین به صادرات فرآورده‌های نفتی به افغانستان در سال جاری اشاره کرد و افزود: صادرات فرآورده‌ها به افغانستان با یک میلیون لیتر در روز آغاز شده است.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: با توجه به افزایش تولید گاز طبیعی میزان مصرف فراورده های نفتی در نیروگاه ها کاهش یافته، گفت: با توجه به مازاد فراورده‌های نفتی در کشور هم اکنون در حال بازاریابی برای صادرات آن به بازارهای جهانی هستیم.

معاون وزیر نفت با ابراز بی اطلاعی از مذاکره ایران با آمریکا برای ساخت پالایشگاه گفت: با دو کشور برزیل و هند برای ساخت پالایشگاه در خاک این دو کشور مذاکره کرده‌ایم.

وی ادامه داد: کشور برزیل از ایران تقاضا کرده است که یک پالایشگاه با ظرفیت ۳۰۰ هزار بشکه در روز با سرمایه مشترک دو کشور ساخته شود، به گونه ای که نفت خام مورد نیاز این پالایشگاه در برزیل نیز توسط ایران تأمین خواهد شد که در این زمینه با برزیل تفاهم نامه اولیه امضا شده است.

کاظمی درباره مذاکره هند با ایران برای ساخت پالایشگاه در این کشور گفت: هندی ها علاوه بر درخواست توسعه و ارتقا فناوری پالایشگاهها از ایران درخواست ساخت یک پالایشگاه ۴۰۰ هزار بشکه ای را داشته و اعلام کرده اند که ۵۰ درصد از سرمایه مورد نیاز ساخت این پالایشگاه توسط ایران تأمین شود.

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش گفت: با اختصاص گاز تولیدی فازهای جدید پارس جنوبی به جای سوخت مایع از مصرف ١٢٠ میلیون لیتر در روز مازوت جلوگیری شده و این مهم فرصت خوبی برای صادرات این محصول فراهم کرده است.

عباس کاظمی درباره دیگر فعالیتهای شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی اظهار داشت: پیش بینی برای افزایش چهار هزار کیلومتری خطوط لوله انتقال فرآورده از دیگر برنامه های مهم به شمار می رود که این شرکت در دستور کار خود قرار داده است.

به گفته وی، هم اکنون از طریق ١۴ هزار کیلومتر خط لوله، انتقال نفت خام و دیگر فرآورده های نفتی را به مبادی مصرف انجام می شود و با احداث چهار هزار کیلومتر خط لوله جدید مجموع خطوط لوله حامل انتقال فرآورده های نفتی نفت خام به بیش از ١٨ هزار کیلومتر افزایش می یابد.

کاظمی همچنین به فاز سوم پالایشگاه آبادان اشاره کرد و گفت: طرح تثبیت ظرفیت این پالایشگاه با جذب ٧٠٠ میلیون دلار در مرحله نخست شتاب می گیرد. وی با اشاره به فعالیتهای این شرکت در ایجاد LC تصریح کرد: انتظار داریم طرح تفصیلی این پروژه امسال آغاز شود.

مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآوره های نفتی ایران تصریح کرد: با اجرای این طرح محصولات تولید شده در پالایشگاه آبادان کاملا کیفی خواهد شد.

مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی با اشاره به سهم ٢٠ درصدی این شرکت در ساخت پالایشگاه آناهیتا گفت: اقدامات خوبی در زمینه طراحی اولیه واخذ لایسنس انجام شده و به محض اخذ منابع مالی عملیات اجرایی فوری آغاز خواهد شد.

کاظمی گفت: در نشستهایی که با نماینده کرمانشاه برگزار کرده ایم قول اخذ ٨۵ درصد از تامین مالی این طرح را از صندوق توسعه ملی گرفته ایم.

وی همچنین به پالایشگاه نفت پارس در شیراز و سهم ٢٠ درصدی پالایش و پخش در این شرکت اشاره کرد و گفت: کلنگ زنی این پالایشگاه با حضور رئیس جمهور انجام شده است و امیدواریم عملیات اجرایی این طرح امسال کلید بخورد.

کاظمی با بیان این که در زمینه ساخت داخل به رشد چشمگیری دست یافته ایم گفت: تنها در شرکت خطوط لوله و مخابرات هزار میلیارد ریال از منابع داخلی صرف ساخت داخل شده است.

معاون وزیر نفت افزود: عمده تجهیزات این شرکت از جمله قطعات تلمبه خانه ها از ساخت داخل استفاده می شود.

مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران با اشاره به مصوبه دولت مبنی بر مهلت پنج ساله به پالایشگاهها جهت نوسازی گفت: به منظور تعادل بازار سرمایه و ایجاد انگیزه برای بخش خصوصی این مصوبه از سوی دولت اعلام شده است.

کاظمی با تاکید بر این که شرکت ملی پالایش و پخش اجرا کننده مصوبات دولت است، افزود: در برخی از پالایشگاههای موجود طرحهای نوسازی کلید خورده است و در حال مجاب کردن دیگر پالایشگاهها برای اجرای پروژه های کیفی سازی هستیم.

وی با بیان این که در پالایشگاه اصفهان نیمی از پروژه های بهینه سازی انجام شده است، افزود: درپالایشگاههای نفت لاوان و بندرعباس نیز طرحهایی که از گذشته آغاز شده بود، در دست پیگیری و به انجام رساندن آن هستیم.

معاون وزیر نفت با بیان این که باید برای پالایشگاه بندرعباس به منظور کاهش مازوت یک واحد RFCC تعریف شود، افزود: امیدواریم تمام پالایشگاهها برای افزایش سوددهی شرکت خود به طرحهای کیفی سازی روی بیاورند.

کاظمی، گفت: در صورتی که شرکتهای پالایشی طرحهای کیفی سازی خود را انجام ندهند از نظر امنیت تولید با مشکل مواجه می شوند؛ چرا که مصرف مازوت در ایران و دنیا به شدت رو به کاهش است و این پالایشگاهها باید تولید مازوت خود را به حداقل کاهش دهند.