شنبه,۲۵ آذر, ۱۳۹۶ | ۴۱ : ۰۲
خانه / گاز / آمادگی سکوهای فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی برای برداشت گاز از دریا
۱۳۹۴/۰۶/۲۴
مدیر بخش دریایی فازهای 15 و 16 پارس جنوبی:

آمادگی سکوهای فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی برای برداشت گاز از دریا

آمادگی سکوهای فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی برای برداشت گاز از دریا

مدیر بخش دریایی فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی در شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران گفت: در حال حاضر سکوها و خطوط لوله فاز۱۵ و ۱۶ دارای این توان هستند که با ظرفیت کامل فعالیت کرده و روزانه ۵۰ میلیون مترمکعب گاز را از دریا منتقل کنند.

 

به گزارش آژانس خبری انرژی،آرش کوهلی پیشرفت اجرای بخش دریایی فازهای ۱۵ و ۱۶ را صد درصد خوانده و ادامه می دهد: پیشرفت تایید شده این پروژه ۹۸ درصد است که دو درصد باقی مانده به رویه های تحویل و تحول ارتباط دارد.
وی با بیان اینکه از بهمن ماه سال گذشته، سکوها و خطوط لوله در مدار فعالیت قرار گرفته اند، افزود: به دلیل قرار گرفتن فازهای ۱۵ و ۱۶ در نواحی مرزی میدان پارس جنوبی، این فاز همواره جزو اولویت های وزارت نفت بوده است.
وی با خاطرنشان کردن اینکه ۱۰ درصد انتهای پروژه، حجم زیادی از کار و هزینه را به خود اختصاص می دهد، اضافه کرد: در شروع تحرک جدید پروژه، پیشرفت بخش سکوهای دریای پروژه ۸۷٫۸ و خطوط لوله ۹۷٫۱ درصد بوده داشته است.
کوهلی گفت: این پروژه شامل دو سکوی دریایی و دو رشته خط لوله زیردریایی است به طوری که هر کدام از سکوها یک خط ۳۲ اینچ برای انتقال گاز ترش و یک خط لوله ۴ اینچ برای انتقال گلایکول را دارا هستند.
مدیر بخش دریایی فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی، ادامه داد: سکوها در فاصله ۱۱۰ کیلومتری ساحل قرار گرفته اند و هر کدام از آنها از ظرفیت تولید روزانه یک میلیارد فوت مکعب گاز ترش برخوردار هستند.
وی با بیان اینکه بخش دریا توسط یک کنسرسیوم متشکل از شرکت تاسیسات دریایی، صف و ایزایکو اجرا می شود، گفت: علاوه بر شیرین سازی گاز ترش، تولید اتان، میعانات و گوگرد نیز از اهداف دیگر توسعه فازهای ۱۵ و ۱۶ به شمار می رود.
عملیات توسعه فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی پایان یافته و قرار است که به زودی به طور رسمی افتتاح شود.

 

منبع:ایرنا