سه شنبه,۲۶ دی, ۱۳۹۶ | ۱۱ : ۰۳
خانه / نفت / آمریکا از فروش نفت توسط داعش به ترکیه چشم پوشی می کند
۱۳۹۴/۰۲/۲۵
کارشناس روس

آمریکا از فروش نفت توسط داعش به ترکیه چشم پوشی می کند

آمریکا از فروش نفت توسط داعش به ترکیه چشم پوشی می کند

ولادیمیر ایسایف کارشناس انستیتو کشورهای آسیا و آفریقای دانشگاه دولتی مسکو اعلام کرد: آمریکا و غرب در مورد فروش نفت به وسیله تروریست های داعش به ترکیه چشم پوشی می کند.

به گزارش اژانس خبری انرژی،ایسایف روز پنجشنبه در یک برنامه سیاسی در شبکه تلویزیونی روسی تی.وی.سی خاطرنشان کرد: ترکیه که کشور عضو ناتو است در سه سال اخیر به طور منظم از گروه تروریستی داعش نفت خریداری کرده و نفت خام با تانکرهای نفتکش به این کشور حمل می شود.

وی افزود: آمریکا و غرب از این تجارت غیرقانونی اطلاع دارند اما هواپیماهای آمریکایی به کاروان های کامیون های نفتکش حامل نفت داعش به ترکیه حمله نمی کنند.

کارشناس روس گفت: این واقعیت نشان می دهد که آمریکا خواهان نابودی داعش نیست و می خواهد این گروه تروریستی منابع مالی برای تامین فعالیت های خود به دست آورد.

ایسایف خاطرنشان کرد: آمریکا و غرب از داعش و گروه های تروریستی دیگر به طور پنهانی حمایت می کنند و در واقع برخی از این گروه ها در خاورمیانه ابزاری برای دستیابی واشنگتن به اهداف خود است.

وی ادامه داد: آمریکا بیش از همه کشورهای دیگر به خاورمیانه سلاح صادر می کند و گروه های تروریستی به طور عمده از تسلیحات آمریکایی استفاده می کنند.

کارشناس انستیتو کشورهای آسیا و آفریقای روسیه با بیان این که اقدامات آمریکا موجب بی ثباتی خاورمیانه شده است، اظهار داشت: با مداخله آمریکا در امور داخلی کشورهای منطقه وضعیت این کشورها متشنج شده و نمونه این مساله را در عراق و لیبی شاهد هستیم.

وی در مورد موافقت روسیه با قطعنامه ضدیمنی در شورای امنیت با خودداری از استفاده از حق وتو خاطرنشان کرد: روسیه برای این که بتواند اتباع خارجی را از یمن خارج کند به این اقدام متوسل شد. هواپیماها و ناو روسی در مجموع حدود ۲ هزار نفر اکثرا از اتباع کشورهای دیگر را از یمن خارج کرد.

وی مدعی شد: در مدت تخلیه این افراد از یمن، حملات هوایی عربستان سعودی و متحدانش به این کشور چندین بار متوقف شد و این امر نشان می دهد که وجهه و اعتبار روسیه در میان کشورهای عربی افزایش می یابد.

وی مدعی شد: در مدت تخلیه این افراد از یمن، حملات هوایی عربستان سعودی و متحدانش به این کشور چندین بار متوقف شد و این امر نشان می دهد که وجهه و اعتبار روسیه در میان کشورهای عربی افزایش می یابد.

کارشناس روس در مورد روابط ایران و روسیه گفت: روابط دو کشور به خوبی توسعه می یابد و مسکو و تهران در عرصه های مختلف به گسترش همکاری ها می پردازند.

وی افزود: اما روسیه نمی تواند بطور کامل از ایران حمایت کند زیرا در آن صورت کشورهای سنی مذهب جهان اسلام و در راس آن عربستان سعودی از روسیه ناراضی خواهند بود.

ایسایف همچنین به تلاش غرب برای استفاده از ایران به عنوان ابزاری برای فشار بر روسیه در عرصه انرژی اشاره کرد و خواستار هشیاری روسیه و ایران در این مورد شد.

کارشناس روس گفت: غرب می خواهد در اروپا با جایگزینی گاز ایران به جای روسیه، این کشور را از عرصه انرژی اتحادیه اروپا خارج کند.

وی اظهار داشت که آمریکا مساله لغو تحریم ها در مورد ایران را پس از اعمال چند بسته تحریم در مورد روسیه مطرح کرد و این امر نشان می دهد که واشنگتن نیت غیرصادقانه دارد.