یکشنبه,۲۶ آذر, ۱۳۹۶ | ۰۲ : ۱۱
خانه / نفت / آیا فاجعه «منا» قیمت نفت را تکان می‌دهد؟
۱۳۹۴/۰۷/۰۵
در گفت‌وگو با یک پژوهشگر انرژی بررسی شد

آیا فاجعه «منا» قیمت نفت را تکان می‌دهد؟

آیا فاجعه «منا» قیمت نفت را تکان می‌دهد؟

عضو هیات علمی موسسه مطالعات انرژی شروط تاثیرگذاری اتفاقات اخیر «منا» بر بازار نفت را تشریح کرد.

 

به گزارش آژانس خبری انرژی، مهران امیرمعینی در گفت‌وگو با اقتصادنیوز، در خصوص تاثیر اتفاقات اخیر صورت گرفته در منا (عربستان) بر بازار نفت، گفت: اگر به اثر پروانه‌ای اعتقاد داشته باشیم، باید گفت که همه‌چیز بر بازار نفت تاثیرگذار است اما به نظر نمی‌رسد که مکانیزم قابل توجهی در این میان برای بازار نفت وجود داشته باشد.

وی تاکید کرد: این مسئله بستگی به حساسیت‌های بازیگران بازار نفت دارد که چقدر نسبت به مسائل پیش آمده در عربستان واکنش نشان دهند.

این کارشناس ارشد انرژی در خصوص تاثیر مسائل هسته‌ای ایران بر بازار نفت و حساس بودن این بازار، گفت: مسئله توافق هسته‌ای ایران به کلی متفاوت بود چرا که سناریوی بازگشت ایران به بازار نفت مطرح بود و این مسئله قیمت نفت را دستخوش تغییرات کرد.

امیرمعینی تاکید کرد: باید توجه کرد که تنها در صورتی اتفاقات اخیر عربستان منجر به فشار به این کشور و تغییراتی در قیمت نفت می‌شود که یک فشار داخلی وجود داشته باشد. یعنی تنها در صورتی که جو ناآرامی باشد و یا انجام شدن خرابکاری‌هایی تایید شود.

وی در عین حال تاکید کرد که مسئله تاثیر اتفاقات اخیر عربستان بر بازار نفت، یک سناریوی قوی ندارد و تنها بستگی به آن چیزی دارد که در آینده اتفاق می‌افتد.

به گزارش اقتصادنیوز، عربستان مدت‌هاست که راضی به متوازن کردن میزان عرضه نفت خود نمی‌کند و حتی با برگزاری اجلاس اضطراری برای قیمت نفت هم مخالفت کرده است. برخی معتقدند که اتفاقات اخیر صورت گرفته در عربستان می‌تواند به ابزاری برای فشار به این کشور تبدیل شود.