یکشنبه,۲۶ آذر, ۱۳۹۶ | ۵۲ : ۱۰
خانه / نفت / آیا کاهش عرضه نفت اوپک به معنای افت تولید است؟
۱۳۹۴/۰۶/۱۹

آیا کاهش عرضه نفت اوپک به معنای افت تولید است؟

آیا کاهش عرضه نفت اوپک به معنای افت تولید است؟

نماینده سابق ایران در اوپک تاکید کرد: آنچه که آمار نشان می‌دهد، میزان تولید در اوپک افزایش داشته است و به نظر می‌رسد منابعی که کاهش عرضه اوپک را اعلام کرده‌اند، با منابع پیشین متفاوت هستند.

 

به گزارش آژانس خبری انرژی،محمدعلی خطیبی در گفت‌وگو با اقتصادنیوز، در خصوص افزایش یا کاهش تولید اوپک گفت: در خصوص آمار اوپک باید گفت که برخی آمار به صورت رسمی و از طرف خود کشورهای تولیدکننده اعلام می‌شود و برخی دیگر از سوی نهادها و منابع مستقل و جزء آمار غیررسمی است.

به گفته وی، آخرین آماری که برای تولید نفت اوپک اعلام شده نشان از آن دارد که این میزان تولید به بیش از ۳۲ میلیون بشکه رسیده است.

خطیبی در عین حال در خصوص رقمی که اخیرا برخی خبرگزاری‌ها اعلام و از کاهش عرضه اوپک خبر داده‌اند، گفت: ممکن است این رقم مربوط به آماری باشد که کشورها اعلام می‌کنند. در عین حال در خصوص ارتباط کاهش عرضه با کاهش میزان تولید باید به این نکته توجه کرد که ممکن است برخی کشورها تولید را ذخیره کنند و کاهش عرضه به معنای کاهش تولید نباشد.

وی تاکید کرد: حتی این احتمال وجود دارد که بخشی از ذخیره پیشین، همراه تولید عرضه شود. در حقیقت نمی‌توان به صورت کلی گفت که اگر عرضه کاهش داشته آیا به معنای کاهش تولید بوده است یا خیر.

وی در عین حال این نکته را نیز مطرح کرد که کاهش عرضه در مدت اخیر می‌تواند به دلیل مسائل عملیاتی باشد که در برخی موارد پالایشگاه‌ها برای تعمیرات داشته‌اند.