چهارشنبه,۱ آذر, ۱۳۹۶ | ۴۴ : ۱۱
خانه / آب / اب دریاچه ارومیه ۶۹ سانتی متر افزایش یافت
۱۳۹۵/۰۱/۱۶
از ابتدای سال آبی جاری تاکنون اعلام شد؛

اب دریاچه ارومیه ۶۹ سانتی متر افزایش یافت

اب دریاچه ارومیه ۶۹ سانتی متر افزایش یافت

مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی گفت: سطح تراز آبی دریاچه ارومیه با افزایش ۶۹ سانتیمتری نسبت به ابتدای سال آبی جاری به ۱۲۷۰٫۷۷ متر رسید.

 
به گزارش خبر انرژی،به نقل از (پاون)، مهرنگ دوستی‌رضایی با اعلام این خبر اظهار داشت: سطح تراز آبی دریاچه ارومیه در ابتدای سال آبی جاری (اول مهر ماه ۹۴) حدود ۱۲۷۰٫۰۸ متر بود که طی ۶ ماه و نیم گذشته ۶۹ سانتی‌متر افزایش یافته است.

 
وی ادامه داد: این میزان نسبت به زمان مشابه سال گذشته ۸ سانتی‌متر و نسبت به سطح تراز زمان مشابه ۲ سال پیش نیز ۱۰ سانتیمتر افزایش داشته است.

 
وی اضافه کرد: افزایش ورودی آب به دریاچه ارومیه از طریق بارش‌های خوب پاییزی، زمستانی و بهاری و اجرای طرح‌های احیای دریاچه ارومیه همچنین وارد شدن میزان آب مناسب از رودخانه‌ها و رهاسازی آب سدها به همراه پایین بودن دما و کم بودن تبخیر آب از جمله عوامل افزایش تراز آبی دریاچه ارومیه به شمار می‌رود.

 
دوستی‌رضایی با اشاره به وضعیت مناسب بارش‌ها در فروردین ماه امسال نسبت به سال‌های گذشته گفت: در سال آبی جاری نیز رژیم خوب بارشی را شاهد بودیم و علاوه بر بارش برف مناسب به ویژه در مناطق کوهستانی، دمای هوا نیز کم بود و این امر بر کاهش تبخیر تاثیر گذاشت تا امسال وضعیت دریاچه بهتر از هر سال باشد.

 
مدیر مطالعات پایه منابع آبی شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی ادامه داد: در صورت تداوم بارش‌ها، با آب شدن برف کوه‌ها و روان شدن آب بیشتر در رودخانه‌های حوضه آبریز دریاچه ارومیه تا اواخر اردیبهشت ماه، انتظار می‌رود که سطح تراز آبی این دریاچه بیشتر افزایش یابد.

 
این گزارش می‌افزاید: در سال آبی جاری از چهار سد مهاباد، بوکان، زولای سلماس و حسنلوی نقده در مجموع ۶۵۰ میلیون مترمکعب آب به سمت دریاچه ارومیه رهاسازی شده است.
تراز این دریاچه در ابتدای سال آبی ۹۳-۹۴ حدود ۱۲۷۰٫۱۵ و در ابتدای سال آبی ۹۴-۹۵ حدود ۱۲۷۰٫۰۸ متر بود که نشان از کاهش ناچیز سطح دارد و دریاچه به وضعیت تثبیت رسیده است.