یکشنبه,۲۹ بهمن, ۱۳۹۶ | ۴۰ : ۰۴
خانه / آب / اجرای بزرگترین پروژه آبرسانی به محلات عشایر کشور در زیرکوه
۱۳۹۴/۰۳/۰۵

اجرای بزرگترین پروژه آبرسانی به محلات عشایر کشور در زیرکوه

اجرای بزرگترین پروژه آبرسانی به محلات عشایر کشور در زیرکوه

مدیرکل امور عشایر خراسان جنوبی،گفت: پروژه آبرسانی به محله عشایری منطقه بمرود شهرستان زیرکوه بزرگترین پروژه آبرسانی به محلات عشایر کشور محسوب می‌شود.

به گزارش اژانس خبری انرژی،محمد ابراهیم ابراهیمی امروز (۵ خرداد ماه) در بازدید استاندار از فاز اول پروژه آبرسانی به محله عشایری منطقه بمرود شهرستان زیرکوه اظهار کرد: برای تامین آب شرب مورد نیاز عشایر این منطقه از یک حلقه چاه عمیق که در نزدیکی محلات عشایر واقع شده، استفاده خواهد شد.

وی ادامه داد: این چاه با دبی حدود ۱۵ لیتر بر ثانیه تا سال ۱۴۰۵ نیاز آبی منطقه را به صورت کامل تامین می‌کند.

مدیرکل امور عشایر خراسان جنوبی با بیان اینکه برای انتقال آب به محلات عشایری نیاز به احداث بیش از ۹۲ کیلومتر لوله‌گذاری خط انتقال است، افزود: احداث سه باب مخزن ذخیره و سه ایستگاه پمپاژ، بالغ بر یکصد حوضچه و اجرای حدود ۱۰ کیلومتر خط انتقال برق نیاز است.

ابراهیمی با اشاره به اینکه برای اجرای این پروژه اعتباری بالغ بر ۷۵ میلیارد ریال مورد نیاز است، گفت: منطقه عشایری بمرود از ۴۰ محله با حدود ۶۲۰ خانوار معادل ۲ هزار و ۵۹۰ نفر جمعیت تشکیل شده است.

وی با بیان اینکه ضریب رشد جمعیت پیش‌بینی شده برای محلات مورد مطالعه در طول دوره طرح ۱٫۵ درصد در نظر گرفته شده است، افزود: دوره طرح برای پروژه آبرسانی به محلات عشایری بمرود ۲۷ سال برآورد شده است بنابراین با توجه به سال مبنا (۱۳۹۳) انتهای دوره طرح، سال ۱۴۲۰ خواهد بود.

مدیرکل امور عشایر خراسان جنوبی، تصریح کرد: همچنین نیاز آبی متوسط منطقه طرح ۱۵ لیتر بر ثانیه و نیاز آبی حداکثر روزانه در انت‌های دوره طرح ۲۴٫۷ لیتر بر ثانیه است.

ابراهیمی خاطرنشان کرد: کلنگ زنی این پروژه سال گذشته انجام شده و هم اکنون فاز اول آن بطور ۵ هزار و ۷۰۰ متر از پیشرفت ۵۰ درصدی برخوردار است.

وی با بیان اینکه این پروژه، بزرگترین پروژه آبرسانی به محلات عشایر کشور محسوب می‌شود، یادآور شد: تمامی عوامل اجرای طرح شامل کارخانه تولید لوله، بازرس، پیمانکار و مشاور مشغول فعالیت هستند و امیدواریم فاز اول تا پایان خردادماه به پایان برسد.