یکشنبه,۲۶ آذر, ۱۳۹۶ | ۵۰ : ۰۹
خانه / نفت / اجرای سیستم مدیریت انرژی در ساختمان های وزارت نفت
۱۳۹۴/۰۶/۲۲

اجرای سیستم مدیریت انرژی در ساختمان های وزارت نفت

اجرای سیستم مدیریت انرژی در ساختمان های وزارت نفت

مدیر برنامه‌ریزی و سیستم ها در شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت با اشاره به این که اخذ گواهینامه ایزو ۵٠٠٠١ در مجموعه شرکت های نفتی در دستور کار این مدیریت قرار گرفته است، گفت: با اجرای این سیستم، ۵ تا ١۵ درصد در این شرکت ها بهینه‌سازی انرژی صورت می گیرد.

به گزارش آژانس خبری انرژی،به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، ساسان کاظمی‌نژاد با بیان این که نظارت بر پیاده سازی سیستم مدیریت انرژی در همه شرکت های زیرمجموعه وزارت نفت برعهده شرکت بهینه سازی مصرف سوخت است، تصریح کرد: براساس مصوبه شورای معاونان وزارت نفت، همه شرکت های عملیاتی و ستادی اصلی و فرعی ملزم به پیاده سازی سیستم مدیریت انرژی (ایزو ۵٠٠٠١) با هماهنگی و تحت مدیریت این شرکت هستند.

 

 

وی با اشاره به تشکیل ساختاری نظام مند برای پیاده کردن سیستم مدیریت انرژی اظهار کرد: ابتدا باید شرکت هایی که دارای گواهینامه ایزو ۵٠٠٠١ هستند یا برنامه پیاده کردن آن را دارند و هنوز پیاده نکرده اند مشخص شوند و سپس با مدیریت شرکت بهینه سازی مصرف سوخت این سیستم در همه شرکت های زیرمجموعه نفت اجرایی شود.

 

 

مدیر برنامه‌ریزی و سیستم ها در شرکت بهینه سازی مصرف سوخت افزود: امیدواریم تا ۶ ماه آینده، گزارشی از آخرین عملکرد پیاده کردن نظام ایزو ۵٠٠٠١ در سطح وزارت نفت به وزیر نفت ارائه کنیم.

 

 

تعداد کل واحدهای تولیدی، صنعتی و خدماتی زیرمجموعه وزارت نفت که در این طرح شناسایی شده اند ١۶١ واحد است که علاوه بر این واحدها، مجموعه ای از ساختمان های بزرگ زیرمجموعه نیز به عنوان ساختمان های منتخب برای استقرار سیستم مدیریت انرژی درنظر گرفته می شوند.

 

 

با توجه به پیش بینی افزوده شدن واحدهایی به فهرست قبل، تعداد واحدهای مشمول در این طرح برابر ٢٠٠ واحد خواهد بود.

 

 

بر اساس این گزارش، یکی از مهمترین عوامل افزایش مصرف انرژی در سازمان ها، اداره ها و صنایع مختلف، نبود مدیریت بر مصرف انرژی است. سیستم مدیریت انرژی ایزو ۵٠٠٠١ ساختاری است که در یک سازمان استقرار می یابد و با طرح ریزی و سیاست گذاری اهداف انرژی در سازمان و تدوین روش های اجرایی، پایش و ممیزی مصرف انرژی سازمان، امکان مدیریت و کنترل مستمر مصرف انرژی و مدیریت اجرای راهکارهای کاهش مصرف انرژی را فراهم می کند.

 

در سازمانی که سیستم مدیریت انرژی ISO ۵٠٠٠١:٢٠١١ استقرار یافته است، از طریق بهبود فرآیندهای انرژی بر، تغییرات ساده اجرایی و نگهداری، پایش مصرف انرژی، استفاده از فناوری های با راندمان انرژی بالا و … امکان مدیریت بر منابع انرژی فراهم می آید و اقدامات و استراتژی های کاری روزمره سازمان در چارچوب چرخه بهبود مستمر (Plan-Do-Check-Act) ایجاد می شود.