سه شنبه,۱ اسفند, ۱۳۹۶ | ۴۹ : ۰۲
خانه / نفت / اجرای فعالیتهای اکتشافی اولویت استات اویل
۱۳۹۴/۰۲/۱۴

اجرای فعالیتهای اکتشافی اولویت استات اویل

اجرای فعالیتهای اکتشافی اولویت استات اویل

مدیرعامل شرکت دولتی نفت استات اویل نروژ اعلام کرد که با وجود افت قیمتهای نفت، اجرای پروژه‌های اکتشافی اولویت این شرکت به شمار می‌رود.

به گزارش اژامس خبری انرژی،به نقل از خبرگزاری رویترز، الدار ساتر اعلام کرد که با وجود افت ۵٠ درصدی قیمتهای نفت از اواسط سال ٢٠١۴ میلادی تاکنون، مخارج اکتشافی اولویت نخست این شرکت خواهد بود.

ساتر تصریح کرد: اکتشاف بطور باورنکردنی برای ما اهمیت دارد و ما از توان مالی و ظرفیت لازم برای طرحهای بلندمدت در آینده برخورداریم.

وی افزود: تا پیش از کاهش فعالیتهای اکتشافی در شرایط مطلوبی قرار داشتیم زیرا اجرای این فعالیتها برای ما آسان بود. اما در سالهای بعد از آن بدلیل کاهش فعالیتهایمان متحمل خسارت شدیم، بنابراین فکر می‌کنم که حفظ فعالیتهای اکتشافی در سطوح قابل‌قبول اقدام مهمی باشد.

ایوار آشیم، مدیر توسعه میدانهای استات اویل، اواسط ماه نوامبر سال گذشته اعلام کرده بود که با وجود افت قیمتهای نفت به پایینترین سطح در چهار سال اخیر، استات اویل به حفاریهای اکتشافی خود در سال ٢٠١۵ میلادی ادامه می دهد.

وی افزود: هر چیزی محدودیتی دارد بنابراین در صورت کاهش بهای نفت به ۶٠ دلار در هر بشکه، تصمیمگیری برای سرمایه گذاری در این پروژه ها بسیار دشوار می شود اما با ورود به سال ٢٠١۵ ما شاهد بهره‌برداری از پروژه‌هایی با امکان پیشرفت سریع خواهیم بود. به راحتی می توانیم در سالهای ٢٠١۵، ٢٠١۶ و ٢٠١٧ میلادی سه، چهار و پنج پروژه با امکان پیشرفت سریع داشته باشیم.

با کاهش حدود ۵٠ درصدی قیمتهای نفت از ماه ژوئن سال گذشته تاکنون، شرکتهای نفتی برای کاهش سرمایه‌گذاریهای خود تحت فشار قرار گرفته‌اند و استات اویل نیز که بزرگترین سرمایه‌گذار سالهای اخیر به شمار می‌رود، با به تأخیر انداختن بسیاری از برنامه‌های توسعه‌ای، مخارج سرمایه‌ای خود را کاهش داده است.

در همین راستا، کارشناسان صنعتی سال گذشته اعلام کرده بودند که در پی شکست راهبرد اکتشافی مخاطره‌آمیز استات اویل در سال ٢٠١۴ میلادی، این شرکت برای حفظ سود سهام نقدی با شتاب و وسعت هر چه بیشتر در حال کاهش هزینه‌هاست و ممکن است به همین منظور تولید خود را نیز در آینده به خطر بیندازد