سه شنبه,۲۶ دی, ۱۳۹۶ | ۱۲ : ۰۳
خانه / برق / احتمال اعمال خاموشی در تابستان
۱۳۹۴/۰۳/۰۴
معاون وزیر نیرو خبر داد

احتمال اعمال خاموشی در تابستان

احتمال اعمال خاموشی در تابستان

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی از احتمال بروز خاموشی در تابستان خبر داد و گفت: در صورتی می‌توانیم وعده دهیم خاموشی صورت نمی‌گیرد که مردم ۱۰ درصد در مصرف برق صرفه‌جویی کنند.

به گزارش اژانس خبری انرژی،هوشنگ فلاحتیان درنشستی خبری با اشاره به این‌که پیش‌بینی می‌شود پیک مصرف برق در سال جاری با ۲۴۰۰ تا ۲۵۰۰ مگاوات افزایش نسبت به سال گذشته به ۵۱ هزار مگاوات برسد، گفت: در صورتی که مردم در مصرف برق ۱۰ درصد صرفه‌جویی نداشته باشند با توجه به مشکل عدم بارندگی مناسب و عدم دسترسی برخی نیروگاه‌ها به آب مورد نیاز با توجه به میزان تولید برق بروز خاموشی طبیعی است. البته تلاش می‌کنیم تجربه سالی بدون خاموشی را داشته باشیم.

وی با اشاره به این‌که از سال گذشته تاکنون ۲۸۳۱ مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی ایجاد شده است، گفت: در حال حاضر ظرفیت اسمی نیروگاه‌های کشور ۷۳ هزار و ۱۰۹ مگاوات است.

فلاحتیان با اشاره به برنامه صادرات و واردات نیز با توجه به کمبود حجم تولید برق نسبت به مصرف اظهار کرد: در صورتی که ترکمنستان و ارمنستان که بیشترین سهم را از صادرات برق به ایران دارند، حداکثر برق را به ایران دهند نهایتا ۶۵۰ مگاوات برق در تابستان وارد می‌کنیم.

چانه‌زنی ایران با آذربایجان بر سر قیمت برق وارداتی

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در پاسخ به پرسشی مبنی بر آخرین وضعیت قرار‌داد واردات برق از آذربایجان نیز اظهار کرد: در حال مذاکره نهایی هستیم؛ ایجاد زیرساخت‌های مورد نیاز در دو کشور ایران و آذربایجان به پایان رسیده است و به زودی هیاتی را برای مذاکره بر سر تعرفه برق به باکو می‌فرستیم.

وی افزود: اگر بنا به تعرفه مورد نظر ما آذربایجان حاضر به فروش برق شود، در حد ۱۰۰ تا ۴۰۰ مگاوات واردات خواهیم داشت. در حال حاضر آذربایجان اعلام آمادگی برای صادرات ۱۰۰مگاوات برق کردند اما ما حداقل ۳۰۰ تا ۴۰۰مگاوات برای بهره‌مندی از برق به صورت سنگ‌رون می‌خواهیم تا به صورت جزیره‌ای برق وارد نکنیم.

صنایع می‌توانند از دیماند قرار‌دادی تجاوز کنند و کشاورزان برق مجانی می‌گیرند

فلاحتیان با اشاره به برنامه‌ریزی‌های مدیریت تقاضا اظهار کرد: براساس طرحی که به شرکت‌های برق منطقه‌ای ابلاغ شده، تمام مشترکین مگاواتی دعوت به عقد قرار‌داد می‌شوند که براساس آن در صورت صرفه‌جویی در مصرف برق در زمان پیک در تابستان می‌توانند در نیمه‌شب با تعرفه مخفف برق دریافت کنند و از دیماند قرار‌دادی تجاوز کنند.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی تاکید کرد: همچنین کشاورزان در صورتی که در ساعت پیک مصرف برق چاه‌های خود را خاموش کنند می‌توانند ۲۰ ساعت بعد برق را مجانی دریافت کنند. بدین صورت تا دو هزار مگاوات تقاضا را مدیریت می‌کنیم.

وزارت نیرو به هدف میثاق‌نامه برق نمی‌رسد؟

وی با اشاره به برنامه کاهش تلفات برق گفت: عملکرد تلفات برق در سال ۱۳۹۳، ۱۲٫۸ درصد بوده و می‌خواهیم این میزان را در انتهای سال ۱۳۹۴ یکی دو درصد کاهش دهیم.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که براساس هدف جدید وزارت نیرو به هدف میثاق‌نامه امضاء شده در مهرماه سال گذشته مبنی بر کاهش تلفات از بیش از ۱۵ درصد به زیر ۱۰ درصد نخواهد رسید، گفت: این مساله را پیگیری می‌کنیم و سعی می‌کنیم که اتفاق بیفتد.

بر اساس این گزارش، آخر مهرماه سال ۱۳۹۳ تمام مدیران شرکت‌های برق با مدیریت توانیر میثاق‌نامه‌ای را امضاء کردند که براساس آن تلفات برق تا ۶ درصد تا مهرماه ۱۳۹۴ کاهش یابد.در حالی که تا پایان سال ۱۳۹۳ تلفات بیش از ۱۵ درصد به ۱۲٫۸ درصد رسیده است اما ظاهرا وزارت نیرو نمی‌تواند مانند پنج ماهه سال گذشته تلفات را کاهش دهد و تا آخر مهرماه سال ۱۳۹۴ به زیر ۱۰ درصد برسد.

آغاز احداث ۷۱۰۰ مگاوات ظرفیت جدید با تبدیل نیروگاه‌ها به سیکل ترکیبی

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با اشاره به این‌که در سال ۱۳۹۴ عملیات اجرایی ایجاد ۷۱۰۰ مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی با تبدیل نیروگاه‌ها به سیکل ترکیبی به ارزش شش میلیارد یورو گفت: همچنین سه هزار مگاوات نیروگاه جدید در برنامه است و عملیات احداث آنها در سال ۱۳۹۴ شروع می‌شود بنابراین در مجموع ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه جدید در برنامه است که عملیات احداث آنها در سال جاری آغاز می‌شود.

فلاحتیان با اشاره به عملکرد وزارت نیرو گفت: انتظار می‌رود ظرف سه سال آینده کلیه‌ی نیروگاه‌های گازی موجود در کشور که قابلیت تبدیل به سیکل ترکیبی را دارند، سیکل ترکیبی شوند و راندمان آنها از میزان کنونی ۳۲ درصد به حداقل ۴۷ درصد برسد. لذا راندمان ۱۵ درصد رشد خواهد داشت.

وی با اشاره به این‌که اعتبارات مورد نیاز برای تبدیل نیروگاه‌ها به سیکل ترکیبی شش میلیارد یورو برابر با ۲۴ هزار میلیارد تومان است که با کمک صندوق توسعه ملی تامین می‌شود، تصریح کرد: درصدد افزایش ۶۵ مگاواتی نیروگاه‌های تجدید‌پذیر هستیم و اکنون ۱۲۶ مگاوات ظرفیت نیروگاهی در کشور موجود است که با راندمان بالای ۸۰ درصد تولید برق و حرارت می‌کنند.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با اشاره به این‌که در سال گذشته ۲۷۸۸ کیلومتر به طول شبکه‌های فوق توزیع و انتقال برق کشور افزوده شده است، تاکید کرد: ظرفیت پست‌های فوق توزیع و انتقال ۱۳ هزار و ۶۰۰ مگاولت آمپر افزایش پیدا کرده است و طول شبکه‌های توزیع نیز ۲۷ هزار کیلومتر افزوده شد. همچنین ظرفیت پست‌های توزیع نیز ۶۵۰۰ مگاولت آمپر ارتقاء یافت.

فلاحتیان با اشاره به این‌که در سال ۱۳۹۳، یک میلیون و ۴۰۰ هزار اشتراک جدید پذیرفته و تامین برق شد، ادامه داد: تعداد مشترکین به ۳۲ میلیون و ۱۰۰ هزار رسید و در مجموع ۸۵۰ روستای جدید نیز برق‌دار شدند که در نهایت روستاهای برق‌دار به ۵۵ هزار و ۴۳۷ عدد رسید.

وی در پاسخ به پرسشی مببنی بر تعداد روستاهای بدون برق گفت: در حال حاضر ۵۰۰ روستای بالای ۱۰ خانوار بدون برق در کشور وجود دارند که در صددیم بخش زیادی از آنها را در سال جاری تامین برق کنیم.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با اشاره به برنامه‌ریزی وزارت نیرو برای بومی‌سازی و ۱۰۰ درصد داخلی‌سازی توربین‌های ۲٫۵ مگاواتی بادی که در حال حاضر توسط شرکت مپنا تامین می‌شود، گفت: عملیات ساخت داخل تجهیزات توربین‌ها را آغاز کردیم.

وی با اشاره به این‌که در سال گذشته به میزان ۹۰۰ مگاوات ظرفیت نیروگاهی بادی و خورشیدی جدید قرار‌داد منعقد کردیم، گفت: نیروگاه تلمبه ذخیره‌ای سیاه‌بیشه نیز به ظرفیت ۱۰۰۰ مگاوات در سال گذشته به شبکه سراسری برق پیوست که با تکمیل خطوط انتقال برق در ۱۰ روز آینده می‌توان از تمام ظرفیت آن استفاده کرد.