جمعه,۳ آذر, ۱۳۹۶ | ۲۷ : ۰۷
خانه / نفت / احتمال تمدید توافق نفتی اوپک فراتر از سال ۲۰۱۷
۱۳۹۶/۰۲/۱۸

احتمال تمدید توافق نفتی اوپک فراتر از سال ۲۰۱۷

احتمال تمدید توافق نفتی اوپک فراتر از سال ۲۰۱۷

وزیر نفت عربستان سعودی در کنفرانسی در مالزی گفت: وی مطمئن است توافق تولیدکنندگان برای محدود کردن تولید و کاهش اشباع بازار، در نیمه دوم سال ۲۰۱۷ و احتمالا فراتر از آن تمدید می‌شود.

به گزارش خبرانرژی به نقل از ایسنا، خالد الفالح، وزیر نفت عربستان سعودی در کنفرانس “نفت و گاز آسیا” در کوالالامپور گفت: اگرچه رشد تولید شیل آمریکا و تعطیلی پالایشگاه‌ها برای تعمیرات، تاثیر کاهش تولید اوپک و شرکایش را ضعیف کرده اما این تولیدکنندگان مصمم هستند به هدفشان برای کاهش سطح بالای ذخایر دست پیدا کنند. وی در ادامه افزود: اطمینان دارد که بازار جهانی نفت بزودی متعادل شده و به وضعیت سالم بازمی‌گردد.

افزایش تولید آمریکا، نگرانی‌هایی را نسبت به شکست تلاش‌های اوپک و متحدانش برای کاهش اشباع عرضه و حمایت از قیمت‌ها برانگیخته است. نفت همه رشد قیمتی که از زمان اعلام توافق کاهش تولید در اواخر سال ۲۰۱۶ داشت را از دست داده است و با نزدیک شدن به زمان نشست رسمی اوپک در ماه میلادی جاری که در وین برگزار می‌شود، کشورهای متعددی اعلام کرده اند از تمدید توافق برای شش ماه حمایت می‌کنند. اما برای نخستین بار است که وزیر نفت عربستان احتمال تمدید توافق فراتر از سال ۲۰۱۷ را مطرح کرد.

خالد الفالح اظهار کرد: بر مبنای رایزنی‌هایی که با اعضای مشارکت کننده در توافق کاهش تولید داشته‌ام، مطمئنم که این توافق برای شش ماه دیگر و احتمالا فراتر از آن تمدید می‌شود. ائتلاف تولیدکنندگان مصمم است هر آنچه در توان دارد برای رسیدن به هدفش برای کاهش سطح ذخایر به متوسط پنج ساله بکار گیرد.

وزیر نفت عربستان ماه گذشته گفته بود اوپک و شرکایش پس از سه ماه محدود کردن تولید، برای دست‌یابی به هدفشان برای کاهش سطح ذخایر به متوسط پنج ساله شکست خورده اند.

 امارات متحده عربی که یکی از تولیدکنندگان مشارکت کننده در توافق کاهش تولید است، اوایل ماه میلادی جاری اعلام کرد اوپک باید این توافق را در نیمه دوم سال جاری که تقاضا افزایش پیدا می‌کند، تمدید کند تا به متعادل شدن بازار نفت خام کمک کند.

روسیه عضو اوپک نیست اما در توافق کاهش تولید مشارکت دارد. الکساندر نوواک، وزیر انرژی روسیه اظهار کرده است که کشورش معتقد است تمدید توافق کاهش تولید ضروری خواهد بود.

بر اساس گزارش بلومبرگ، این تولیدکنندگان سال گذشته موافقت کردند از ابتدای ژانویه سال میلادی جاری به مدت شش ماه تولیدشان را ۱.۸ میلیون بشکه در روز کاهش دهند و در نشست ۲۵ ماه مه درباره ادامه اجرای این توافق در نیمه دوم سال تصمیم خواهند گرفت.

  

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>