چهارشنبه,۲۷ دی, ۱۳۹۶ | ۰۵ : ۰۲
خانه / برق / احداث ۵۲ درصد نیروگاه‌ها در سال ۹۳ توسط بخش خصوصی
۱۳۹۴/۰۲/۱۳
مدیرعامل سازمان توسعه برق ایران خبر داد:

احداث ۵۲ درصد نیروگاه‌ها در سال ۹۳ توسط بخش خصوصی

احداث ۵۲ درصد نیروگاه‌ها در سال ۹۳ توسط بخش خصوصی

از پیک تابستان ۱۳۹۳ تا پیک تابستان ۱۳۹۴، بهره‌برداری از ۱۱ واحد نیروگاهی به ظرفیت کل ۱۲۳۲ مگاوات در دستورکار سازمان توسعه برق قرار گرفته که از این مقدار تاکنون ۹ واحد به ظرفیت کل ۱۰۴۵ مگاوات وارد مدار شده است.

به گزارش اژانس خبری انرژی،مدیرعامل سازمان توسعه برق ایران از احداث ۵۲ درصد نیروگاه‌های کشور در سال ۹۳ توسط بخش خصوصی خبر داد.

مهندس “مجید صالحی اظهار داشت: از پیک تابستان ۱۳۹۳ تا پیک تابستان ۱۳۹۴، بهره‌برداری از ۱۱ واحد نیروگاهی به ظرفیت کل ۱۲۳۲ مگاوات در دستورکار سازمان توسعه برق قرار گرفته که از این مقدار تاکنون ۹ واحد به ظرفیت کل ۱۰۴۵ مگاوات وارد مدار شده است و همچنین دو واحد به ظرفیت کل ۱۸۷ مگاوات تا تابستان ۹۴ وارد مدار می‌شود.
وی افزود: براساس برنامه‌ریزی انجام‌شده و درصورت تحقق به‌موقع منابع مالی، در سال ۱۳۹۴ درمجموع هشت واحد به ظرفیت کل ۱۱۵۷ مگاوات وارد مدار خواهد شد.

وی با بیان اینکه از این برنامه تعداد سه واحد به ظرفیت ۳۴۷ مگاوات در شش‌ماهه نخست سال وارد مدار می‌شود، گفت: همچنین براساس برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته، پنج واحد درمجموع به ظرفیت ۸۱۰ مگاوات در نیمه دوم امسال وارد مدار می‌شود.

وی اظهار داشت: طی سال ۱۳۹۳ درمجموع ۱۶ واحد جدید نیروگاه حرارتی به ظرفیت کل ۲۱۷۷ مگاوات وارد مدار شده که از این میزان هفت واحد به ظرفیت ۱۱۳۲ مگاوات معادل ۵۲ درصد توسط بخش خصوصی احداث شده است.

وی از بهره‌برداری از ۱۳ کیلومتر خط انتقال در سال ۹۳ خبر داد و گفت: همچنین ساخت ۱۹۰ هزار مترمکعب مخزن ذخیره سوخت مایع از دیگر اقدام‌های سازمان توسعه برق ایران در سال گذشته است.

وی یادآور شد: در اواخر سال ۹۳ قرارداد احداث ۵۰ مگاوات نیروگاه بادی (شامل ۲۰ دستگاه توربین ۲٫۵ مگاواتی) نیز مبادله شد.
وی درباره ساخت نیروگاه‌های بزرگ در کشور، گفت: در زمان حاضر، احداث سه نیروگاه بخاری بزرگ شامل توسعه رامین اهواز، توسعه شازند اراک و ذغال‌سوز طبس درمجموع به ظرفیت ۱۹۵۰ مگاوات در دستورکار قرار دارد که قراردادهای طراحی و تامین تجهیزات اصلی این نیروگاه‌ها با شرکت مپنا مبادله شده است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین عملیات احداث بخش مشترکات این نیروگاه‌ها از سال ۱۳۹۱ با شرکت‌های ایرانی مبادله شده و در زمان حاضر عملیات ساختمانی این بخش‌ها در حال انجام است.