دوشنبه,۲۷ آذر, ۱۳۹۶ | ۳۵ : ۰۶
خانه / برق / اختصاص ۷۰ درصد منابع ناشی از واگذاری‌های صنعت برق در بودجه سنواتی به توانیر
۱۳۹۴/۰۶/۳۰
با مجوز مجلس به دولت انجام می‌شود؛

اختصاص ۷۰ درصد منابع ناشی از واگذاری‌های صنعت برق در بودجه سنواتی به توانیر

اختصاص ۷۰ درصد منابع ناشی از واگذاری‌های صنعت برق در بودجه سنواتی به توانیر

نمایندگان مجلس شورای اسلامی به دولت اجازه دادند تا ۷۰ درصد منابع ناشی از واگذاری‌های صنعت برق را در بودجه سنواتی پیش‌بینی و جهت تکمیل طرح‌های نیمه تمام این صنعت به شرت توانیر اختصاص دهند.

 

به گزارش آژانس خبری انرژی،مجلس شورای اسلامی در ادامه رسیدگی به طرح حمایت از صنعت برق در ماده ۲ آن مصوب کرد که در راستای اجرای ماده ۲۹ قانون سیاست‌های کلی اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی به دولت اجازه داده می‌شود تا ۷۰ درصد منابع حاصل از واگذاری‌های مرتبط با صنعت برق را در بودجه سنواتی پیش بینی و جهت تکمیل طرح‌های نیمه تمام صنعت برق، (موضوع بند ۶ ماده فوق‌الذکر) به شرکت توانیر اختصاص دهد.

 

همچنین ماده ۴ این طرح که وزارت نیرو را موظف می‌کرد تا جدول هزینه برقراری انشعاب برق را به تفکیک منابع مختلف کشور و در کلان‌شهرها به تفکیک مناطق شهرداری به گونه‌ای تعیین و ابلاغ کند که میانگین آن از هزینه تمام شده بیشتر نشود با توجه به این که اصل آن رای نیاورد با ۱۱۱ رای موافق نمایندگان حذف شد.

 

بر اساس این گزارش ماده ۶ طرح مذکور که طبق آن دولت مکلف به پیش بینی و اختصاص منابع مالی مورد نیاز در بودجه سنواتی به منظور توسعه و بهینه سازی شبکه برق بود نیز با توجه به پیشنهادات نمایندگان و این که اصل و حذف این ماده نتوانست رای لازم را به دست آورد جهت بررسی‌های بیشتر به کمیسیون انرژی مجلس ارجاع شد.

 

همچنین در ماده دیگری از این طرح که در چارچوب اجرای ماده ۵۹ قانون اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ و به منظور تنظیم تعرفه‌ها شورای رقابت مکلف می‌شد تا با هماهنگی وزارت نیرو پیشنهاد تشکیل کمیسیون تنظیم مقررات برق را به هیات وزیران ارائه دهد نیز جهت بررسی‌های بیشتر به کمیسیون انرژی به عنوان کمیسیون اصلی ارجاع شد تا پس از بررسی‌های کارشناسی مجددا در دستور کار مجلس قرار گیرد.