یکشنبه,۲۶ آذر, ۱۳۹۶ | ۳۸ : ۰۵
خانه / برق / ادامه روند نزولی معاملات برق در بورس انرژی
۱۳۹۴/۰۶/۲۱
در بازار روز شنبه رخ داد:

ادامه روند نزولی معاملات برق در بورس انرژی

ادامه روند نزولی معاملات برق در بورس انرژی

در معاملات امروز شنبه ۲۱ شهریورماه ۹۴ در بازار برق بورس انرژی، ۲,۵۶۳ مگاوات برق به ارزش ۲۰ میلیارد و ۷۵۶ میلیون ریال مورد معامله قرار گرفت.

 

به گزارش آژانس خبری انرژی،در معاملات امروز شنبه ۲۱ شهریورماه ۹۴ در بازار برق بورس انرژی ۲,۵۶۳ مگاوات برق به ارزش ۲۰ میلیارد و ۷۵۶ میلیون ریال مورد معامله قرار گرفت که نسبت به روز معاملاتی گذشته، کاهش ۲۸ درصدی را نشان می‌دهد.
میانگین وزنی قیمت (میانگین وزنی کل معاملات روزانه نماد‌های معامله شده در بازار برق بورس انرژی) در معاملات امروز کم نوسان بود و افزایش ۰٫۱ درصدی را به ثبت رساند.


نمودار میانگین وزنی قیمت

 

 

همانطور که در نمودار میانگین وزنی قیمت مشخص است چند روزی است که روند نزولی قیمت در محدوده ۳۸۸,۰۰۰ ریال به ثبات رسیده و موفق به نفوذ به زیر ۳۸۵,۰۰۰ ریال نشده است.

 

در معاملات امروز بازار برق بورس انرژی، عرضه محدود نیروگاه‌ها تا دقایق پایانی، باعث سنگین شدن تقاضا و رقابت نسبی بین خریداران در بازار شد اما در انتهای بازار حجم عرضه از سوی نیروگاه‌ها افزایش یافت و معاملات در شهریور ماه در محدوده ۳۹۰,۰۰۰ ریال و در مهر ماه در محدوده ۳۸۵,۰۰۰ ریال به انجام رسید.

 

به نظر می‌رسد نیروگاه‌ها تمایلی به عرضه برق خود زیر ۳۹۰,۰۰۰ ریال در شهریور ماه نداشته و چند روزی است که در این محدوده مقاومت مشاهده می‌شود. مطابق انتظار در معاملات امروز سررسیدهای مهر ماه در قیمت‌های پایین‌تری نسبت به شهریور ماه معامله شدند. در بازار امروز همچنان بیشترین حجم معاملات مربوط به سررسیدهای نزدیک‌تر بود.

 

منبع: اقتصاد نیوز