دوشنبه,۳۰ بهمن, ۱۳۹۶ | ۳۲ : ۰۷
خانه / نفت / اراده منسجم و قوی برای کنترل قیمت نفت وجود دارد
۱۳۹۶/۰۳/۰۶

اراده منسجم و قوی برای کنترل قیمت نفت وجود دارد

اراده منسجم و قوی برای کنترل قیمت نفت وجود دارد

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه اراده منسجم و قوی برای مدیریت و کنترل قیمت نفت وجود دارد، گفت: تصمیم اوپک نشان داد کشورها نسبت به قیمت نفت حساسیت دارند و در نشست اخیر نیز متحدتر اقدام کرده‌اند.

به گزارش خبرانرژی اسدالله قره‌خانی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به تصمیم اخیر اوپک بر تمدید ۹ ماهه کاهش تولید اظهار کرد: طی دو جلسه اخیری که اوپک داشته نشان داده کشورها نسبت به قیمت نفت حساسیت دارند و این مسأله نه تنها برای کشورهای عضو اوپک بلکه کشورهای غیراوپک نیز نسبت به این موضوع اهمیت قائل هستند.

وی تصریح کرد: اوپک در واقع راهکاری برای جلوگیری از کاهش قیمت نفت را در نظر دارد. البته با دو مقوله از یک طرف افزایش قیمت و از طرف دیگر افت قیمت مواجه هستیم که ما تجربه افت قیمت را در سال‌های اخیر داشته‌ایم.

این عضو هیأت رئیسه کمیسیون انرژی مجلس افزود: خوشبختانه در نشست اخیر نسبت به قبل کشورها به مراتب متحدتر حرکت کردند و اگر پیش از این برای مدت ۶ ماه کاهش تولید نفت مصوب شد در این نشست این ۶ ماه به ۹ ماه افزایش یافت و نشان می‌دهد که موضوع برای کشورهای اوپک و غیر اوپک بسیار جدی است.

نماینده مردم علی‌آباد کتول در مجلس همچنین بیان کرد: مقرر بود کشورهای عضو اوپک کاهش تولید خود را به یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه برسانند و کشورهای غیر اوپک نیز به ۶۰۰ هزار بشکه که این موضوع مورد پذیرش اعضا قرار گرفت.

قره‌خانی در ادامه اظهار کرد: تصمیم اوپک نشان می‌دهد که اراده منسجم و قوی برای کنترل قیمت نفت وجود دارد. البته کشورهایی مانند نیجریه و لیبی به دلیل شرایط و موقعیت امنیتی- اجتماعی‌شان نتوانستند طی ۶ ماه نسبت به این تصمیم عملکرد خوبی داشته باشند و تولیدشان را افزایش دهند.

وی اظهار کرد: البته باید آمریکا را هم در نظر داشته باشیم که علی‌رغم اینکه یک تولیدکننده بزرگ و مصرف کننده نفت است اما به عنوان یک عضو غیر اوپک در جلسات حضور نمی‌یابد و تعهدی هم ندارد و اگر بخواهد می‌تواند نفت زیادی را تولید و روانه بازار کند.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه ایران بر اساس تعهد خود کاهش تولید نداشته است، گفت: پیش بینی‌ می‌شود در یک مقطعی افزایش تدریجی قیمت نفت وجود داشته باشد. البته کمپانی‌هایی وجود دارند که سازمان یافته هستند و ممکن است واکنش نشان دهند که اثر روانی در بازار داشته باشد.

وی در پایان اظهار کرد: اگر چنانچه بر اساس نرخ برابری یورو و افزایش قیمت یورو در برابر دلار، رشد اقتصادی در اروپا اتفاق افتد و چین و هند نیز رشد اقتصادی خود را داشته باشند ممکن است در آینده شاهد افزایش قیمت نفت باشیم.

انتهای پیام

  

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>