جمعه,۲۹ دی, ۱۳۹۶ | ۱۲ : ۰۷
خانه / Social media / از اهداف پیش بینی شده اقتصاد مقاومتی در بخش برق جلوتر هستیم
۱۳۹۵/۱۱/۱۹
وزیر نیرو در آیین افتتاح نیروگاه سیکل ترکیبی بهبهان:

از اهداف پیش بینی شده اقتصاد مقاومتی در بخش برق جلوتر هستیم

از اهداف پیش بینی شده اقتصاد مقاومتی در بخش برق جلوتر هستیم

وزیر نیرو گفت: امسال تاکنون یک هزار و ۹۹۵ مگاوات نیروگاه در کشور افتتاح شده و نزدیک به ۲۰۰ مگاوات دیگر نیز تا پایان سال افتتاح می‌شود؛ این یعنی از برنامه‌های اقتصاد مقاومتی جلوتر هستیم.

به گزارش خبرانرژی، حمید چیت‌چیان ظهر امروز در آیین افتتاح نیروگاه سیکل ترکیبی بهبهان با حضور معاون اول رییس‌جمهور با بیان اینکه این افتتاحیه‌ها روحیه خوبی به سرمایه‌گذاران می‌دهد تا با انگیزه و روحیه بیشتر کار خود را ادامه دهند، اظهار کرد: تقریباً نیمی از کل نیروگاه‌هایی که امسال در کشور به بهره‌برداری می‌رسد یا اینکه رسیده در استان خوزستان بوده است. نیروگاهی که امروز صبح در ماهشهر با ظرفیت ۶۴۸ مگاوات و نیروگاه بهبهان نیز با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و ظرفیت ۳۲۸ مگاوات افتتاح شده‌اند.

وی افزود: امسال متعهد بودیم تا در مجموعه برنامه‌های اقتصاد مقاومتی یک هزار و ۸۰۰ مگاوات نیروگاه حرارتی جدید را وارد مدار کنیم که تاکنون یک هزار و ۹۹۵ مگاوات افتتاح شده و نزدیک به ۲۰۰ مگاوات دیگر نیز تا پایان سال افتتاح می‌شود و این یعنی از اهداف خود جلوتر هستیم.

چیت چیان عنوان کرد: خوزستان به لحاظ صنعت برق، یکی از ارکان و پایه‌های عمده این صنعت در کشور به شمار می‌رود و مقام اول ظرفیت تولید برق را دارد. از نظر مصرف برق نیز دومین مصرف برق را بعد از استان تهران دارد.

خوزستان از نظر صادرات برق مقام اول کشور را دارد و از نظر ظرفیت انتقال برق دومین استان کشور است. این استان جایگاه بالایی در صنعت برق دارد و ظرفیت تولید آن ۱۳ هزار و ۱۲۱ مگاوات است در حالی که پیک مصرف برق ۷ هزار و ۸۵۷ مگاوات است.

وزیر نیرو بیان کرد: مجموعه مجوزهای صادر شده برای احداث نیروگاه‌ها در بخش خصوصی بیش از ۸ هزار مگاوات است که این مجوزها در امیدیه، اندیمشک، غرب کارون، دزفول، اروند، رامهرمز، اهواز، آبادان، مسجدسلیمان، بهبهان و خرمشهر است. تأکید داریم تا فعالیت‌های نیروگاه سازی باید بر دوش بخش خصوصی باشد تا شاهد رقابت بخش خصوصی و افزایش توان بهره‌برداری باشیم. گاهی مواقع بخش خصوصی به دلیل محدودیت مالی امکان ساخت نیروگاه را پیدا نمی‌کنند.

چیت‌چیان گفت: ۳۷ هزار مگاوات مجوز احداث نیروگاه حرارتی را طی سال‌های اخیر به بخش خصوصی واگذار کردیم که فقط ۱۲ هزار مگاوات آن محقق شده است. بخش خصوصی انتظار دارد نزدیک به ۷۰ درصد آورده را بانک‌ها تأمین کنند ولی این کار انجام نشده است. از محل حساب ذخیره ارزی قبلی و صندوق توسعه ملی کنونی حدود ۳.۶ میلیارد دلار برای صنعت برق سرمایه گذاری شده است. باید راه سرمایه گذاری و فاینانس خارجی را در کنار سرمایه گذاری‌های ملی باز کنیم که در برنامه ششم نیز قانون‌گذار وزارت نیرو را به این امر مکلف کرده است.

وی عنوان کرد: امسال از مجموع دو هزار مگاواتی که بهره برداری رسیده که فقط حدود ۶۰۰ مگاوات آن متعلق به شرکت‌های دولتی است و مابقی آن را بخش خصوصی احداث کرده است. احداث نیروگاه توسط بخش خصوصی به تأخیر افتاده و نمی‌توانیم به دلیل عدم توان سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی مردم را بدون برق بگذاریم. دو سال قبل تمام سرمایه گذاران خصوصی برق را به دفتر خودم دعوت کردم و به آن‌ها اعلام کردم که وزارت نیرو به عنوان دستگاه حاکمیتی صنعت برق تصمیم گرفته که تکنولوژی‌های جدید نیروگاه‌های نسل جدید را وارد کشور کند.

چیت‌چیان با بیان اینکه تکنولوژی توربین‌های کلاس A را وارد می‌کنیم؛ ولی تولیدکنندگان ملی نیز باید این تکنولوژی را از سازندگان بین‌المللی به کشور وارد کنند، گفت: برای نیازمندی به ورود این تکنولوژی منتظر بخش خصوصی نماندیم و خود دولت ورود آن را برای پنج هزار مگاوات متعهد شده تا از دستیابی به فناوری‌های جدید حمایت کنیم. صرفاً تولید برق این صنعت را به اهداف خود نمی‌رساند و باید در کنار آن به توزیع برق اقدام کنیم.

وی اظهار کرد: از ۳۹ ترانسی که در خوزستان است، ۲۴ پست یعنی ۶۲ درصد بارگیری بالای ۷۰ درصد دارند.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه پنج مناقصه بین المللی برگزار کردیم، گفت: قریب به ۴۰۰ پست جدید در کشور و از جمله خوزستان ایجاد می‌کنیم که یکی از نیازهای ضروری صنعت برق است.

چیت چیان افزود: بیش از ۷۶ هزار مگاوات نیروگاه در دست بهره برداری در کشور داریم که هفت هزار مگاوات از آن‌ها در دوره دولت یازدهم احداث و به بهره برداری رسید. ۱۱ هزار و ۵۴۸ مگاوات نیروگاه حرارتی در دست اجرا داریم. یک هزار و ۶۹۵ مگاوات نیروگاه‌های برق آبی بزرگ، ۷۰۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر نو، دو هزار مگاوات نیروگاه‌های اتمی و ۳۰۰ مگاوات نیروگاه پراکنده در دست ساخت داریم.

وی افزود: از سال ۹۰ دائماً میزان سرمایه گذاری در ساخت نیروگاه‌ها با سرعت زیاد کاهش پیدا کرده و در سال ۹۳ میزان نیروگاه‌های جدید به مدار آمده ۸۰۰ مگاوات بود در حالی که سالانه به حدود پنج هزار مگاوات نیاز داریم. سال آینده، سه هزار و ۵۰۰ مگاوات نیروگاه جدید به بهره برداری می‌رسد و در سال‌های بعد نیز تا پنج هزار مگاوات می‌رسد. اگر امسال کار مدیریت بار را انجام نمی‌دادیم سال جاری حداقل سه هزار مگاوات قطعی برق باید برای ما پیش می‌آمد.

 وزیر نیرو بیان کرد: بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری‌ها در استحصال آب در خوزستان انجام شده و بزرگ‌ترین طرح‌های شبکه‌های آبیاری زهکشی نیز در این استان اجرا شده است. طرح ۵۵۰ هزار هکتاری کشاورزی خوزستان هم یکی از بهترین نمونه‌های تلاش جهادی برای توسعه بخش کشاورزی و مدرن کردن شبکه‌های آبیاری است. چیت چیان عنوان کرد: امیدوارم اگر با همین روند پیش برویم عقب ماندگی‌ها جبران شود و بتوانیم آب مورد نیاز کشاورزان کشور را تأمین کنیم.

به گزارش ایسنا، بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی بهبهان با حضور معاون اول رییس جمهور و وزیر نیرو امروز افتتاح شد.

این نیروگاه هزار مگاوات مجوز تولید برق دارد و در راه‌اندازی این پروژه تاکنون ۲۳۰ میلیون یورو از صندوق توسعه کمک گرفته شده است. همچنین در این پروژه شرکت مپنا شریک و مجری طرح است. ۶۵ درصد سهم غدیر و ۳۵ درصد سهم شرکت مپنا است. مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری غدیر با اشاره به اینکه همکاری بسیار مناسبی میان شرکت مپنا و غدیر وجود دارد، افزود: پروژه های قشم، لامرد، دزفول و بندرعباس در حال اجرا است و در این راه هم فاینانس خارجی و هم صندوق توسعه استفاده شده و در اجرای این پروژه‌ها شرکت مپنا در اولویت است.