سه شنبه,۲۶ دی, ۱۳۹۶ | ۴۰ : ۰۸
خانه / Social media / از صادرات ۴۵۰ هزار بشکه نفت در برابر غذا تا رسیدن به تولید ۴ میلیون بشکه ای
۱۳۹۵/۱۱/۱۶
مدیر عامل شرکت ملی نفت تشریح کرد:

از صادرات ۴۵۰ هزار بشکه نفت در برابر غذا تا رسیدن به تولید ۴ میلیون بشکه ای

از صادرات ۴۵۰ هزار بشکه نفت در برابر غذا تا رسیدن به تولید ۴ میلیون بشکه ای

کاردر گفت: ما در زمان تحریم ۷۵ میلیون بشکه میعانات گازی روی آب داشتیم که در حال حاضر این رقم به ۲۵ میلیون بشکه رسیده است و امیدواریم تا انتهای فرودرین تمامی این میزان (۲۵ میلیون بشکه میعانات) به فروش رسیده و میعانات گازی روی آب صفر شود.

به گزارش خبرانرژی، علی کاردر مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران در نشست خبری امروز خود با شاره به اینکه میزان تولید نفت و گاز ایران در حد متعادلی است اظهار داشت: البته با توجه به اینکه دو خط لوله به مشکل برخورد تا حدی کاهش تولید پیدا کردیم.

وی با اشاره به میزان تولید نفت و گاز و میعانات از ابتدای دولت یازدهم و مقایسه آن با سال پایانی دولت تصریح کرد: ‌ما در خرداد سال ۹۲ ، ۴۹۰ میلیون مترمکعب تولید گاز داشتیم که این میزان با حدود ۳۷۰ میلیون مترمکعب افزایش به ۴۸۰ میلیون متر مکعب رسیده است.

کاردر افزود: با به تولید رسیدن فازهای ۱۵ ، ۱۶ ، ۱۷ ، ۱۸ ، ۱۹ ، ۲۰ و ۲۱ ، ۲۵۰ میلیون مترمکعب افزایش تولید گاز داشتیم.

وی با اشاره به اینکه ما از پارس جنوبی ۴۸۰ میلیون مترمکعب گاز سبک تحویل شبکه می‌دهیم، خاطرنشان کرد: تمام تلاش خود را می کنیم که تا روزهای سه شنبه و چهارشنبه که کاهش دما داریم تولید در شبکه حفظ شده و شرایط پایدار باشد که در این راستا خط لوله گلستان و مازندران نیز راه‌اندازی شده تا به لحاظ پوشش فشار گاز مشکلی نداشته باشیم و به رغم اینکه با قطعی گاز از سوی ترکمنستان مواجهیم. میزان تولید در پارس جنوبی شبکه را در شرایط پایداری نگه داشته است.

معاون وزیر نفت در ادامه با اشاره به اینکه در سال ۹۲ ، ۳۲۵ هزار بشکه میعانات گازی تولید کرده‌ایم ، خاطرنشان کرد: در حال حاضر تولید ما از میعانات به ۵۵۰ هزار بشکه رسیده است.

وی ادامه داد: ما در زمان تحریم ۷۵ میلیون بشکه میعانات گازی روی آب داشتیم که در حال حاضر این رقم به ۲۵ میلیون بشکه رسیده است و امیدواریم تا انتهای فرودرین تمامی این میزان (۲۵ میلیون بشکه میعانات) به فروش رسیده و میعانات گازی روی آب صفر شود و به این ترتیب هم درآمدها افزایش یافته و همچنین هزینه نگهداری میعانات روی آب کم می‌شود.

کاردر همچنین اظهار داشت: در مرداد سال ۹۲ حدود ۲ میلیارد و ۶۵۰ هزار بشکه نفت خام تولید و یک میلیون بشکه صادرات داشتیم که میزان آن در زمان قبل از مذاکرات ۵ +۱ حتی روند کاهشی داشته و ۱۰ تا ۲۰ درصد نیز کاهش داشته‌ایمه تا جایی که نگران بودیم که میزان صادرات به ۴۵۰ هزار بشکه در قبال غذا و دارو برسد اما بعد از تحریم و امروز میزان تولید به ۳٫۹ میلیون بشکه رسیده حتی می‌توانیم ۴ میلیون بشکه نیز تولید کنیم اما رسیدن به این رقم ۴ میلیون بشکه از کیفیت نفت خام با توجه به نمکی شدن آن  می‌کاهد لذا علاقمندیم که تاسیسات نمک‌زدایی تا انتهای سال راه‌اندازی شود و به این ترتیب ۴ میلیون بشکه تولید نفت خام مرغوب خواهیم داشت و مشکلی از این بابت نداریم.

وی میزان صادرات نفت خام را در زمان پیک ۲٫۶۳۵ هزار بشکه اعلام کرد و میزان صادرات میعانات را ۳۵۰ هزار بشکه عنوان کرد و افزود: در ماه ژانویه کاهش صادرات داشتیم که رقم آن به ۲٫۱۰۰ هزار بشکه رسید اما امیدواریم که در ماه فوریه به حدود ۲٫۶۰۰ هزار بشکه صادرات نفت خام و ۶۵۰ تا ۷۰۰ هزار بشکه میعانات برسیم.

کاردر در تشریح پروژه‌های تولیدی نفت و گاز اظهار داشت: تا شهریورماه سال ۹۶ فازهای ۱۹ و ۲۰ و ۲۱ کامل می‌شود بخشی از فازهای ۲۲ را خواهیم داشت. فازهای ۱۷ و ۱۸ نیز تکمیل می‌شوند و تولید LPG و اتان از این فازها وارد مدار می‌شود که اسفندماه نیز به افتتاح خواهد رسید.

وی ادامه داد: در غرب کارون نیز تولید نفت خام از یاران شمالی ، یادآوران و آزادگان جنوبی با ظرفیت ۴۰ هزار بشکه را خواهیم داشت که با یک ماه تاخیر اواسط اسفندماه وارد مدار می‌شوند و میدان آذر ۱۰ تا ۱۵ هزار بشکه تا پایان سال به تولید می‌رسند.

معاون وزیر نفت در ادامه درباره لایه نفتی پارس جنوبی تصریح کرد: تولید از این میدان به دلیل مشکلات جوی و آب و هوایی با تاخیر مواجه شده و طی ۴۵ روز گذشته نتوانستیم از خلیج فارس استفاده اجرایی داشته باشیم لذا با بهبود وضعیت هوا کشتی‌ها مستقر خواهند شد و امیدواریم ۳۰ تا ۳۵ هزار بشکه از این میدان تولید داشته باشیم.

وی درباره گازهای اسیدی اهواز نیز اظهار داشت: امیدواریم تا ۱۵ اسفندماه طرح آماک به تولید برسد و میزان آلودگی هوا در شهر اهواز کاهش یابد.

کاردر درباره قراردادهای جدید نفتی اظهار داشت: طبق فراخوان ۲۹ شرکت در لیست ابتدایی قرار گرفتند اما ما امیدواریم که مناقصات با تعداد بیشتری از شرکت‌ها انجام شود و قول دادیم که انتهای ژانویه اولین تندر آزادگان جنوبی به انجام برسد و با توجه به اینکه در این میدان تاخیر داشتیم تا ۱۵ فوریه باید تاییدیه کمیسیون مناقصات را بگیریم تا بتوانیم توسعه میدان را آغاز کنیم.

وی ادامه داد: همچنین علاقه داریم که در مورد LNG نیز مناقصه برگزار کنیم و با توجه به داشتن گاز فراوان وارد کلوپ LNG شویم و در این رابطه منتظر پیشنهاد سرمایه‌گذاران هستیم.

معاون وزیر نفت همچنین خاطرنشان کرد: ۱۰ گروه کالایی را نیز فراخوان دادیم که مهمترین آن CIA لوله ‌های درون‌چاهی است که امیدواریم به زودی برنده‌ها اعلام شوند و طی سال‌های آتی خواهیم توانست در منطقه صاحب لایسنس باشیم.

وی درباره قرارداد با دانشگاه‌ها برای مطالعه مخازن نیز گفت: در روند فعلی قرارداد بالادستی جدید اساتید دانشگاه در کمیته فنی قرار می‌گیرد و این دانش می‌تواند از ابتدا به دانشگاه منتقل شود. قراداد با دانشگاه‌ها تاکنون به صورت پیمانکاری منعقد شده بود که قرار است تا این هفته قرارداد جدید از فرمت پیمانکاری به پژوهشی امضا شود.

کاردر درباره اساسنامه شرکت ملی نفت نیز اظهار داشت: این اساسنامه به اجزای شرکت ابلاغ شده و در حال حاضر طبق اساسنامه جدید کار می‌کنیم و قرار بر این است که سه شرکت پتروشیمی ، پالایش پخش و گاز نیز به تبعیت از اساسنامه شرکت ملی نفت اساسنامه جدید تعریف کرده و اساسنامه قبلی خود را اصلاح کند.

وی ادامه داد: از دیگر تغییراتی که در دولت جدید داشته‌ایم برگزاری منظم جلسات هیئت مدیره است که تاکنون ۲ هزارمین جلسه را در شرکت ملی نفت برگزار کرده‌ایم.

مدیرعامل شرکت ملی نفت در ادامه درباره وضعیت میادین مشترک نیز اظهار داشت: برای قرارداد توسعه فرزاد A  و B مذاکراتی را با گروه هندی داشتیم که مدل فنی آن نهایی شده اما در مورد مدل مالی به نتیجه نرسیده‌ایم چون بابت اختلاف قیمت گاز فعلا مشکل داریم ضمن اینکه باید گفت با توجه به بالا بودن گودگرد این میدان بسیار گران است و همچنین قرار داشتن در حوزه میادین مشترک باعث شده که ما را ملزمکند که سریع‌تر از این میدان برداشت داشته باشیم و با توجه به اینکه قبلا با هندی‌ها در این میدان قرارداد داشتیم به دنبال این هستیم که آن را به نتیجه برسانیم اما همزمان برای خودمان نیز پکیج کوچک طراحی کرده‌ایم که به عنوان EPCF با ظرفیت مکانیزمی و با سرمایه‌گذاری کمتر بتوانیم میدان را به بهره‌برداری برسانیم.

وی ادامه داد: در میادین  غرب کارون بعد از آزادگان میادین یاران و بعد یادآوران را را خواهیم داشت که به ترتیب وارد مدل قراردادی می‌شوند و امیدواریم که با توجه به تکنولوژی جدید به تولید مورد نظر و برابری با طرف عراقی دست یابیم.

کاردر میزان گاز همراه جدید کشور را ۶۶ TCF عنوان کرد که از این میزان ۳۷ TCF امکان برداشت دارد. همچنین میزان نفت جدید ۱۵ میلیارد بشکه اضافه شده که از این میزان  ۲ میلیارد بشکه امکان برداشت دارد.

منبع: ایلنا