چهارشنبه,۲ اسفند, ۱۳۹۶ | ۵۰ : ۰۶
خانه / آب / از واقعیت انتقال آب کارون تا کتمان وزارت نیرو!
۱۳۹۴/۰۳/۱۰

از واقعیت انتقال آب کارون تا کتمان وزارت نیرو!

از واقعیت انتقال آب کارون تا کتمان وزارت نیرو!

نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی گفت: مسئولین وزرات نیرو به ما میگویند که عملیات انتقال آب از سرشاخههای کارون متوقف است اما با چشم خود مشاهده کردیم که آب از تونل کوهرنگ سه با عرض ۱۴ متر و ارتفاع ۴ متر، در حال انتقال است.

به گزارش اژانس خبری انرژی،ناصر سودانی با بیان اینکه در روزهای گذشته نمایندگان استان خوزستان و چهارمحال و بختیاری از سرشاخه‌های کارون و طرح انتقال آب به اصفهان بازدید کردند، افزود: کارگاههای وزارت نیرو نیز در محل تونلهای سرشاخه های کارون مستقر و در حال فعالیت بودند.

وی با اشاره به مصوبه شورای عالی آب در خصوص طرح انتقال آب کارون افزود: شورای عالی آب تنها مجوز انتقال یک میلیارد متر مکعب آب از کارون، آن هم فقط برای مصارف شرب را داده اما در حال حاضر یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون مترمکعب آب از سرشاخههای کارون در حال انتقال است.

سودانی تصریح کرد: اگر بخواهند این انتقال آب را توسعه دهند و حجم انتقال را به ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون متر مکعب برسانند، قطعا استان آسیب خواهد دید و جلگه خوزستان به یک بیابان تبدیل خواهد شد.

وی عنوان کرد: شکایت به قوه قضاییه از ابزارهای قانونی پیش رو برای جلوگیری از اجرای طرح انتقال آب کارون است که بنا شده نمایندگان ۲ استان خوزستان و چهارمحال و بختیاری برای پیگیری بیشتر یک تیم حقوقی و قضایی را به کمک بگیرند. شکایت به دیوان محاسبات کشور، شکایت به بازرسی کشور و شکایت به ستاد اصل نود قانون اساسی نیز از دیگر برنامه‌ها است.

این نماینده مجلس اظهار کرد: کمک گرفتن از مجلس و ابزارهای قانونی آن برای حذف ردیف بودجه‌های انتقال آب و برگزاری جلسه با حضور مسئولین وزارت نیرو و رییس مجلس از راهکارهای پیش روی نمایندگان ۲ استان برای جلوگیری از انتقال آب کارون است.

سودانی بیان کرد: گزارشی از بازدید نمایندگان ۲ استان از سرشاخههای کارون و وضعیت انتقال آب را به آیتالله موسوی جزایری، نماینده ولی فقیه در خوزستان ارایه خواهیم داد تا از رهنمودها و پیگیری وی در این زمینه استفاده کنیم.

وی افزود: انتقال آب از سرشاخههای کارون از سال ۱۳۳۲ با افتتاح تونل کوهرنگ یک آغاز و در سال ۱۳۶۴ نیز تونل کوهرنگ ۲ بهرهبرداری و بخشی از آب سرشاخههای کارون از طریق این تونل‌ها منتقل شد. مدیران استان اصفهان با آیندهنگری به دنبال آن بودهاند که استان خود را تا دهها سال از نعمت آب بهرهمند کنند و حتی نگرانیهای حداقلی در این خصوص نداشته باشند. در این راستا و به دلیل وجود مدیران اصفهانی در وزارت نیرو، پیگیر ادامه طرح انتقال آب شدند که در نهایت در سال ۷۲ طرح مطالعات انتقال آب از سرشاخههای کارون به اصفهان انجام شد.

نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس هفتم مانع از اجرایی شدن انتقال آب از سرشاخههای کارون شد اما اجرای این طرح به صورت مخفی ادامه یافت، گفت: در دولت نهم نیز متاسفانه با پنهانکاری و تخصیص بودجه هایی تحت عنوان کشاورزی، محیط زیست و منابع طبیعی این پروژه ادامه یافت و با عنوان پروژههای عمرانی، کارهای مربوط به انتقال آب کارون و کانال کشی را انجام دادند.