چهارشنبه,۱ آذر, ۱۳۹۶ | ۴۱ : ۱۱
خانه / دسته‌بندی نشده / استخراج گسترده نفت کشورهای حاشیه خلیج فارس به رغم رکود بازار
۱۳۹۵/۰۱/۲۵
گزارش بلومبرگ

استخراج گسترده نفت کشورهای حاشیه خلیج فارس به رغم رکود بازار

استخراج گسترده نفت کشورهای حاشیه خلیج فارس به رغم رکود بازار

کشورهای حاشیه خلیج فارس در حال برنامه ریزی برای افزایش ظرفیت تولید خود جهت پر کردن شکاف ناشی از عدم سرمایه گذاری در پروژه های جدید در سایر نقاط جهان هستند.

 

به گزارش خبر انرژی،به نقل از بلومبرگ، شاید در وضعیت فعلی که دنیا با مازاد عرضه نفت مواجه است، سخن گفتن از کمبود نفت کمی عجیب به نظر برسد، اما شرکتهای نفتی معتبر دنیا در حال کاهش هزینه های خود برای دومین سال متوالی هستند و این امر موجب شده تا نیل آتکینسون، تحلیلگر آژانس بین المللی انرژی نسبت به سورپرایزهای احتمالی امنیت نفتی در آینده ای نه چندان دور هشدار دهد.

 

پروژه های جدید بسیار کمی از سوی شرکتهای نفتی غیردولتی در دستور کار قرار گرفته اند. انتظار می رود در ادامه سالهای دهه جاری سالانه ۱٫۲ میلیون بشکه از تولید میادین موجود نفت جهان کاسته شود. میادین جدیدی که قرار است امسال و سال آینده تولید خود را آغاز کنند، نتیجه سرمایه گذاریهای صورت گرفته در زمان نفت ۱۰۰ دلاری هستند.

 

افت سطح فعالیتهای حفاری به خوبی کاهش سرمایه گذاری شرکتها در اکتشافات جدید را نشان میدهد. اگر حفاری نشود طبیعتا نفتی هم استخراج نخواهد شد.

 

موسسه پیکرهاگز هفته گذشته آمارهای بین‌المللی خود از میزان حفاریهای نفتی را بروزرسانی کرد. این آمارها نشان داد که تعداد سکوهای حفاری نفت مجددا کاهش شدیدی داشته و در فاصله ماههای فوریه و مارس ۱۲ درصد کاهش یافته است. ماه گذشته در کشورهایی که از سوی این موسسه رصد می‌شوند، ۱۵۵۱ سکوی حفاری فعال بوده که کمترین رقم از سپتامبر ۱۹۹۹ تاکنون بوده و در مدتی بیش از یک سال، افتی حدودا ۶۰ درصدی را تجربه کرده است.

 

اما در یک منطقه از جهان فعالیتهای حفاری با قدرت ادامه دارد، تا ظرفیت مورد نیاز برای زمانی که بار دیگر تقاضا مجددا از عرضه پیشی می گیرد، وجود داشته باشد. ۳ کشور در شبه جزیره عربستان، یعنی عربستان، کویت و امارات حفاریهای خود را تقریبا در سطوح بی سابقه ای ادامه می دهند.

 

میزان حفاری در این سه کشور در سال ۲۰۱۵ به بالاترین رقم دستکم در ۲۰ سال گذشته رسید و همچنان حفاریها با همین قدرت و قوت ادامه دارد. توسعه میدان نفتی شیبح عربستان تا ماه ژوئن موجب افزایش ۲۵۰ هزار بشکه تولید این کشور خواهد شد، در حالی که تولید از میدان خوریس هم تا پایان سال ۲۰۱۷ به میزان ۳۰۰ هزار بشکه افزایش پیدا خواهد کرد. شرکت آرامکو می گوید این اقدامات توسعه ای به ریاض اجازه خواهد داد تا تولید در میادین قدیمی اش را که همچنان دارای ظرفیت تولید بیش از ۱۲ میلیون بشکه در روز هستند کاهش دهد.

 

کویت و امارات حتی اهدافی بلندپروازانه تر در سر دارند. کویت قصد دارد ظرفیت تولید خود را تا پایان سه ماهه سوم ۵ درصد افزایش دهد و از ۳ میلیون بشکه فعلی تا سال ۲۰۲۰ به ۴ میلیون بشکه برساند. ابوظبی نیز ظرفیت تولید خود را از حدود ۳ میلیون بشکه فعلی به ۳٫۵ میلیون بشکه تا سال ۲۰۱۷ خواهد رساند.