دوشنبه,۳۰ بهمن, ۱۳۹۶ | ۳۶ : ۰۵
خانه / آب / استقرار مدیریت مشارکتی ضامن موفقیت بخش آب کشور
۱۳۹۴/۰۲/۲۳
رحیم میدانی lمطرح کرد:

استقرار مدیریت مشارکتی ضامن موفقیت بخش آب کشور

استقرار مدیریت مشارکتی ضامن موفقیت بخش آب کشور

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا گفت: استقرار مدیریت مشارکتی در بخش آب کشور می تواند ضامن موفقیت ما باشد و این شعاری است که سالهای متمادی داده شده اما هم اکنون باید عملیاتی شود.

به گزارش اژانس خبری انرژی،رحیم میدانی در ارزیابی عملکرد بخش آب کشور افزود: اتفاق مهمی که در سال ۹۳ افتاد این بود که توانستیم اولویت های آب کشور را براساس واقعیت و شرایط موجود منابع آب احصا و شناسایی کنیم. به نظر می رسد این اولویت بندی در سال های گذشته درست انجام نشده یا مورد غفلت بود و همین موضوع باعث بحران کنونی آب و ایجاد ناپایداری در کشور شده است.

وی اظهار داشت: اینکه ما به صورت مرتب از وضعیت منابع آب کشور صحبت می کنیم این تصور صحیح نیست که تمام این وضعیت ناشی از خشکسالی است زیرا ریشه این موضوع در توسعه ناپایدار است چرا که الزام ها و اقتضائات توسعه پایدار را در اولویت مدیریت آب کشور قرار نداده بودیم.
میدانی ادامه داد: اینکه هم اکنون مشاهده می شود کشور با کمیت و کیفیت آب مواجه است فقط از خشکسالی نمی تواند باشد، خشکسالی یک عامل تشدید کننده است و اینکه خشکسالی این علایم و نشانه ها را بزرگتر کرد.

وی ادامه داد: تاکید من این است که نباید عوامل انسانی را در بروز این مشکلات به عوامل طبیعی تعمیم داده شود.

وی با بیان اینکه از آغاز دولت یازدهم حرکت جدیدی در بخش آب کشور شکل گرفته است، افزود: این دولت حمایت ویژه ای از بخش آب کشور کرده به طوریکه از آغاز دولت ۱۰ جلسه شورای عالی آب تشکیل شده در حالیکه در عمر ۱۲ ساله شورای عالی آب فقط هفت جلسه برگزار شده بود. مصوبات این شورا جهت گیری اصولی بخش آب کشور را نشان می دهد.

معاون وزیر نیرو در امور آب وآبفا تصریح کرد: موضوعاتی نظیر مدیریت به هم پیوسته حوزه های آبریز، ارتقای بهر وری آب، هماهنگی بین دستگاه ها، حفاظت کمی و کیفی منابع آب، برخورد با فعالیت های غیرمجاز در بخش آب، حفظ بستر و حریم رودخانه های کشور در این شورا مطرح و تصمیم گیری و در کنار آن طرح های بزرگ و ارزشمند عمرانی هم تصویب شده است.

وی ادامه داد: مدیران آب باید متوجه باشند که وظیفه اول آنها طرح های عمرانی نیست، وقتی صحبت از توسعه پایدار می شود سه موضوع پایداری اجتماعی، اقتصادی و محیط زیستی در مدیریت آب مورد تاکید متخصصین این حوزه است.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا ادامه داد: اینکه در سال جاری شورای هماهنگی حوضه آبریز زاینده رود به عنوان تجربه از این نوع مدیریت در کشور تشکیل شد، هدف اول پایداری اجتماعی در این حوضه بود.

میدانی افزود: طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی نیز پایداری در این سه حوزه را در هدف گذاری خود دارد و اینها اقدام هایی است که به زعم ما رویکرد های جدید مدیریت آب کشور است و اینکه بتوانیم به تمام وظایف خود در مدیریت آب کشور عمل کرده باشیم.

میدانی توجه ویژه به طرح های آب رسانی روستایی کشور در سال جاری را یک اتفاق بزرگ در بخش آب عنوان کرد و گفت: در ابتدای فعالیت دولت یازدهم، هیچگونه ردیف متمرکز برای طرح های آب رسانی روستایی وجود نداشت اما در سال اول فعالیت حدود ۲۰۰ میلیارد تومان تامین شد.

وی یادآور شد: با توجه به مشکلات زیادی که در این حوضه وجود دارد پیگیری جدی برای تامین اعتبار طرح های روستایی انجام شد که خوشبختانه با تصویب نمایندگان مجلس مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار از صندوق دخیره ارزی به این طرح ها اختصاص یافت. رقم ۲۰۰ میلیارد تومان سال گذشته نیز به ۴۰۰ میلیارد تومان افزایش یافت و این اتفاق خوبی در این بخش بود.

میدانی افزود: در این سال اعتبار خرید تضمینی نیز از ۱۰۰ به ۴۰۰ میلیارد تومان رسیده که همه ناشی از این است که جمعی از خبرگان آب کشور در قالب یک اتاق فکر با مرکزیت وزیر نیرو سازماندهی شده اند و در همین اتاق فکر این ایده ها مطرح شده و پیشنهادهای خوب عملیاتی می شود.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا تصریح کرد: هم اکنون عمده ترین بحثی که مطرح است این است که در مدیریت آب کشور باید یک مدیریت فراگیر را ایجاد کنیم. وقتی صحبت از مدیریت فراگیر می شود تمام طیف های مردم، بخش های اقتصادی و اجتماعی و صنوف مختلف مطرح است. از بهره بردار آب گرفته تا بخش های دولت، سازمان های مردم نهاد، مراکز علمی و پژوهشی همه باید مشارکت کنند و همه سخنگوی بخش آب کشور باشند. هم به بخش آب کشور پیشنهاد دهند، هم انتقاد کنند و هم مشکلات و معضلات باید بیان شود.

وی با بیان اینکه باید با استفاده از مدیریت مشارکتی به برنامه های اجرایی عینیت ببخشیم، ادامه داد: هم اکنون شبکه ای بین متخصصان و حامیان آب در حال تشکیل است تا تمامی این فعالیت ها به ایجاد پایداری در منابع آب کشور منجر شود.

میدانی یادآور شد: تغییر فرهنگ یک کار طولانی مدت است اما باید از جایی آغاز کرد و همانطور که رهبر معظم انقلاب مطرح کردند یکی از الزاماتی که می تواند موفقیت ما را تضمین نماید پیگیری و مداومت در این کارها است، حرکت ما با عزم و اراده می تواند به نتیجه برسد.