چهارشنبه,۱ آذر, ۱۳۹۶ | ۴۷ : ۱۱
خانه / نفت / اصلاح موضع عربستان درباره ایران نشست دوحه را به تعویق انداخت
۱۳۹۵/۰۱/۲۹

اصلاح موضع عربستان درباره ایران نشست دوحه را به تعویق انداخت

اصلاح موضع عربستان درباره ایران نشست دوحه را به تعویق انداخت

مذاکرات میان کشورهای تولیدکننده نفت در دوحه به دلیل تغییرات در پیش‌نویس توافق در زمینه فریز تولید تا اواخر امروز به تعویق افتاد.

 

به گزارش خبر انرژی،به نقل از بلومبرگ، منابع آگاه که به علت محرمانه بودن گفت‌وگوها خواستند نامشان فاش نشود، گفتند که این نشست به تعویق افتاده است تا توافق اصلاح شود.

 

یکی از این منابع گفت: جمله‌ بندی متن پیش‌نویس در ارتباط با ایران که در این نشست حضور ندارد، تغییر کرده است اما این موضوع توافق نهایی را که قرار است پس از آغاز مذاکرات در ساعت ۲ به وقت دوحه اعلام شود به خطر نخواهد انداخت.

 

۱۶ کشور که حدود نیمی از تولید نفت جهان را در دست دارند در دوحه گردهم آمده‌اند تا ثبات را به بازار نفت بازگردانند.

 

محمد الرومحی – وزیر نفت عمان – پیش از نشست گفت عربستان و روسیه بر سر فریز نفت به میزان سطح ژانویه تا ماه اکتبر توافق کرده‌اند. انتظار می‌رود که دیگر تولیدکنندگان چنین کنند.

 

پیش‌نویس توافق منتشر شده در دوحه که به رویت رویترز رسیده است نشان می‌دهد متوسط تولید نفت روزانه کشورها در هر ماه بالاتر از سطح ثبت شده در ژانویه امسال نخواهد رفت.

 

در این پیش‌نویس آمده است: فریز نفتی تا اول اکتبر امسال اجرا خواهد شد و تولید‌کنندگان در ماه اکتبر مجددا در روسیه برای بررسی پیشرفت خود در مهندسی احیای بازار نفت گردهم خواهند آمد.

 

در پیش‌نویس قرارداد آمده است: در جریان طرح فریز نفتی تولید‌کنندگان به مشورت در زمینه بهترین راه‌های تقویت بازار نفت ادامه خواهند داد و این قرار‌داد به روی دیگر کشورها برای پیوستن باز خواهد بود.

 

در این پیش‌نویس ایجاد یک کمیته نظارت سطح بالا متشکل از دو وزیر نفت از کشورهای اوپک و دو وزیر از کشورهای بیرون اوپک ارائه شده که یک گروه کاری متشکل از کارشناسان به آنها کمک خواهند کرد.

 

از زمان اعلام توافق فریز نفتی که برای نخستین بار در ماه فوریه اعلام شد، قیمت نفت خام تاکنون ۳۰ درصد افزایش ارزش داشته است.

 

آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرده اگرچه فریز نفتی یک گام قابل توجه برای تولید‌کنندگان نفت است اما تاثیر محدودی روی عرضه جهانی خواهد داشت و بعید است بازار قبل از سال ۲۰۱۷ متعادل شود.

 

نقش ایران که خواهان افزایش تولید نفت خود پس از لغو تحریم‌ها است، یک مساله‌ کلیدی است که گفت‌وگوهای دوحه را پیچیده می‌کند.

 

بیژن زنگنه وزیر نفت ایران اعلام کرده که ما به بعضی از اعضای اوپک و غیراوپک همچون روسیه گفته‌ایم که باید واقعیت بازگشت ایران به بازار نفت را بپذیرند. اگر ایران تولید نفت خود را در سطح فوریه ثابت نگه دارد به معنای این است که نمی‌تواند از لغو تحریم‌ها بهره ببرد.

 

این در حالی است که عربستان علنا موضع سختی علیه ایران اتخاذ کرده است.

 

محمد بن سلمان – جانشین ولیعهد عربستان – در روزهای اخیر به بلومبرگ گفته است که این کشور تنها در صورتی که تمامی دیگر تولید‌کنندگان بزرگ نفت از جمله ایران با فریز تولید نفت خود موافقت کنند در این طرح مشارکت خواهد کرد.

 

مشخص نیست که آیا عربستان در گفتگوهای امروز روی موضع خود پافشاری خواهد کرد یا خیر.