دوشنبه,۳۰ بهمن, ۱۳۹۶ | ۲۱ : ۰۹
خانه / نفت / اعتبار سه غول نفتی جهان کاهش یافت
۱۳۹۵/۰۱/۲۳

اعتبار سه غول نفتی جهان کاهش یافت

اعتبار سه غول نفتی جهان کاهش یافت

شرکتهای نفتی شورون و شل با افت اعتبار یک سطحی مواجه شدند در حالیکه درجه اعتباری شرکت توتال دو پله کاهش پیدا کرد.

 

به گزارش خبر انرژی،به نقل از بلومبرگ، موسسه رتبه بندی اعتباری مودیز در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد: با توجه به بدهی در حال افزایش شرکت شورون در دستکم دو سال آینده، این شرکت با جریان نقدی منفی مواجه خواهد بود در حالی که شل به دنبال تصاحب گروه BG نسبت بدهی به دارایی خود را افزایش خواهد داد.

 

انتظار می‌رود قیمت‌ها در سال جاری نیز پایین باقی بماند و این موضوع بر اندازه‌های اعتباری و جریان نقدی عملیاتی توتال فشار وارد خواهد کرد.

 

در پی فروپاشی قیمت نفت و کاهش جریان‌های نقدی و محدودیت در توانایی پرداخت ادامه‌دار بدهی‌های خود،‌ شرکت‌های نفتی کوچک و بزرگ با کاهش رتبه اعتباری خود مواجه شده‌اند. قیمت‌ها در نیویورک از اواسط سال ۲۰۱۴ تا کنون با افتی ۶۰ درصدی مواجه شده است.

 

رتبه اعتباری شل و شورون، از Aa1 به Aa2 تنزل یافته است. رتبه شرکت توتال نیز با افتی دو پله‌ای از Aa1 به Aa3 کاهش یافته است.

 

در حالیکه مشخصات اعتباری و پروفایل کسب‌وکاری شرکت بی‌پی در مقایسه با دیگر تولیدکنندگان بسیار رضایت‌بخش بوده است، این شرکت رتبه اعتباری A2 خود را حفظ کرده است.

 

این اقدامات در نتیجه بررسی ماههای ژانویه و فوریه مودیز بوده که انتظار دارد که قیمت‌های جهانی نفت در میان مدت همچنان ضعیف باقی بماند.

 

تری مارشال تحلیلگر ارشد شرکت مودیز پیشتر اعلام کرده بود که دنیا در نفت غرق شده و موجودی ذخایر و تولیدات بالا به کندی در حال کاهش هستند.

 

تحلیلگران می‌گویند: اگر قیمت هر بشکه نفت آمریکا بالای ۵۰ دلار شود، تولیدکنندگان کم‌هزینه‌تر تلاش اوپک را برای کم کردن عرضه مازاد جهانی با شکست مواجه خواهند کرد.