یکشنبه,۱ بهمن, ۱۳۹۶ | ۴۶ : ۱۱
خانه / دسته‌بندی نشده / اعتراض در سیاتل برای متوقف کردن حفاری شل
۱۳۹۴/۰۲/۲۹

اعتراض در سیاتل برای متوقف کردن حفاری شل

اعتراض در سیاتل برای متوقف کردن حفاری شل

مخالفان فعالیتهای حفاری شرکت انگلیسی-هلندی شل در قطب شمال روز دوشنبه (٢٨ اردیبهشت ماه) با تجمع در بندر سیاتل، دسترسی به دکل حفاری این شرکت را مسدود کردند.

به گزارش اژانس خبری انرژی،به نقل از رویترز، معترضان روز دوشنبه با تجمع در بندر سیاتل، دسترسی به دکل حفاری شل را متوقف کردند، دکلی که به منظور ازسرگیری فعالیتهای اکتشافی نفت و گاز این شرکت در قطب شمال در فصل تابستان به این منطقه منتقل می‌شود.

معترضان که شمار آنها به ٢٠٠ نفر می‌رسید، با در دست داشتن شعارهایی در بندر سیاتل تجمع و از دسترسی کارگران به دکل حفاری جلوگیری کردند. این دکل یکی از دو دکل ذخیره‌سازی شل در سیاتل پیش از انتقال آن به دریای چاکچی نزدیک آلاسکاست.

گروههای حامی محیط زیست در نظر دارند به مدت چند روز نسبت به برنامه حفاری شل اعتراض کنند. آنها می‌گویند که حفاری در منطقه یخ‌زده قطب شمال که با تغییرات سریع جوی همراه است، می‌تواند سبب نشت فاجعه‌باری شود که امکان پاکسازی آن نیز وجود ندارد.

حامیان محیط زیست بر این باورند که حفاری می‌تواند لایه گسترده یخی دریا را تهدید کند، لایه‌ای که دمای جهان را تنظیم می‌کند و هم‌اکنون نیز به دلیل گرم شدن کره زمین در حال نابود شدن است.

کشاما ساوانت، یکی از اعضای شورای شهر سیاتل، گفت: من نیز ضمن موافقت با گروه فعال محیط زیست به آنها پیوسته‌ام. هرگونه حفاری نفتی در قطب شمال خطر بزرگی برای همه انسانها به شمار می‌رود.

اداره مدیریت انرژی اقیانوس آمریکا هفته گذشته بطور مشروط با ازسرگیری فعالیتهای اکتشافی شل در قطب شمال موافقت کرد. پس از واژگونی دکل شل در سال ٢٠١٢ میلادی، فعالیتهای اکتشافی این شرکت نفتی در این منطقه متوقف شده بود. برخی از نمایندگان مجلس آلاسکا نیز از این تصمیم استقبال کرده‌اند زیرا به گفته آنها، حفاری در این منطقه درآمد مالی و اشتغالزایی برای این ایالت به همراه دارد.

روز شنبه نیز صدها فعال محیط زیست سوار بر قایقهای کوچکی در بندر سیاتل در خلیج الیوت تجمع کردند.

بر اساس این گزارش، دومین دکل حفاری شل نیز قرار است در روزهای آینده در بندر سیاتل پهلو بگیرد.

امیلی جانسون، سخنگوی گروه حفاظت از محیط زیست سیاتل ٣۵٠، گفت: مردم از این اتفاق در سیاتل وحشت‌زده هستند.

اداره برنامه‌ریزی این شهر هفته گذشته اعلام کرد که اجاره پایانه این بندر به شرکت شل، مجوزهای این شهر را نقض می‌کند.

شرکت شل نیز با وجود مخالفتها اعلام کرده است که برنامه خود را برای استقرار دکلها در سیاتل تا اواسط ماه تابستان پیش می‌برد. ناوگان حفاری و کارکنان شل قرار است برای بازگشت به قطب شمال از این منطقه حرکت کنند.

۱۳۹۴۰۲۲۷۱۰۲۲۱۱۱۷۶۵۳۱۶۸۳۴