یکشنبه,۲۶ آذر, ۱۳۹۶ | ۴۹ : ۰۵
خانه / برق / افت ۴۸ درصدی معاملات برق در بورس انرژی
۱۳۹۴/۰۶/۱۸

افت ۴۸ درصدی معاملات برق در بورس انرژی

افت ۴۸ درصدی معاملات برق در بورس انرژی

در بازار برق بورس انرژی ۵,۹۲۶ مگاوات برق به ارزش ۲۸ میلیارد و ۶۳۴ میلیون ریال مورد معامله قرار گرفت که نسبت به روز معاملاتی گذشته، کاهش ۴۸ درصدی را نشان می‌دهد.

 

به گزارش آژانس خبری انرژی، در معاملات امروز (چهارشنبه)  در بازار برق بورس انرژی ۵,۹۲۶ مگاوات برق به ارزش ۲۸ میلیارد و ۶۳۴ میلیون ریال مورد معامله قرار گرفت که نسبت به روز معاملاتی گذشته، کاهش ۴۸ درصدی را نشان می‌دهد.

 

توجه: همانطور که در جدول زیر مشاهده می‌شود با وجود افزایش اندکی در حجم معاملات اما ارزش معاملات کاهش ۴۸ درصدی را نشان می‌دهد؛ دلیل این امر این نکته است که حجم قابل توجهی از معاملات امروز را بار پیک و میان باری به خود اختصاص داده بودند که با توجه به ضریب کم آنها نسبت به بار پایه، در مجموع بازار کاهش ارزش معاملات را به همراه داشت.

میانگین وزنی قیمت (میانگین وزنی کل معاملات روزانه نماد‌های معامله شده در بازار برق بورس انرژی) در معاملات امروز تغییر چندانی نداشت و کاهش ۰٫۱ درصدی را به ثبت رساند.

 نمودار میانگین وزنی قیمت
همانطور که در نمودار میانگین وزنی قیمت مشخص است روند نزولی و پرشتاب روزهای گذشته قیمت در معاملات امروز در محدوده ۳۸۷,۰۰۰ ریال متوقف شده است. در حال حاضر قیمت با مقاومت ۳۸۵,۰۰۰ ریال مواجه است و باید دید که موفق به عبور از آن خواهد شد یا خیر.

در معاملات امروز بازار برق بورس انرژی، تمایل به خرید در نمادهای بار پیک، میان باری و کم باری در میان شرکت‌های توزیع نیروی برق مشهود بود به طوری که شاهد رونق معاملات در این نمادها بودیم. بیشترین حجم معاملات در بار پایه مربوط به سررسیدهای مهر ماه و بیشترین حجم معاملات در نمادهای پیک، میان باری و کم باری مربوط به سررسیدهای شهریور ماه بود.

در بازار امروز در سررسیدهای نزدیکتر با توجه به فروش عمده ظرفیت نیروگاهها در روزهای گذشته، فزونی تقاضا بر عرضه مشهود بود، کمبود عرضه در این سررسیدها موجب رقابت از سوی خریداران و افزایش اندکی در قیمت‌ها شد.

منبع:اقتصاد نیوز