چهارشنبه,۱ آذر, ۱۳۹۶ | ۳۱ : ۱۱
خانه / نفت / افزایش تولید نفت ایران معادل کل تولید نفت قطر است
۱۳۹۵/۰۱/۲۱

افزایش تولید نفت ایران معادل کل تولید نفت قطر است

افزایش تولید نفت ایران معادل کل تولید نفت قطر است

ایران قصد دارد تولید نفت خود در سال آینده را به حدود چهار میلیون بشکه در روز برساند که افزایش ظرفیت تولید این کشور در یک‌سال به‌تنهایی معادل کل ظرفیت تولید یکی از اعضای تاثیرگذار اوپک، یعنی قطر خواهد بود.

 

به گزارش خبر انرژی،به نقل از بلومبرگ، این در حالیست که به عقیده آژانس انرژی بین‌المللی به احتمال زیاد این هدف در شروع دهه آینده میلادی محقق خواهد شد.

 

هدفگذاری ایران برای افزایش تولید نفت به چهار میلیون بشکه در روز تا مارس ۲۰۱۷ چند روز پیش از سوی بیژن زنگنه وزیر نفت ایران اعلام شد و به معنای این است که ایران باید روزانه حدود ۸۰۰ هزار بشکه به تولید خود بیفزاید.

 

ایران این برنامه را در شرایطی پیگیری می‌کند که دیگر اعضای اوپک برای دیدار با تولید‌کنندگان بزرگ بیرون این سازمان همچون روسیه در دوحه قطر آماده می‌شوند تا درباره‌ طرح تثبیت سطح تولید نفت برای کاهش اشباع عرضه مذاکره کنند.

 

ایران به دنبال بازسازی صنعت انرژی خود و پس گرفتن سهم بازار پس از لغو تحریم‌ها در ماه ژانویه است.

 

تحریم‌هایی که برای چندین سال ایران را از سرمایه‌گذاری خارجی و صادرات محروم کرده بود.

 

ایران در حال بازگشت به بازار شلوغی است که در آن اشباع عرضه جهانی قیمت نفت را در سال گذشته ۳۰ درصد کاهش داده است.

 

براساس اعلام موسسه اطلاعات نفت جودی، ایران از سال ۲۰۰۸ نتوانسته به تولید روزانه چهار میلیون بشکه در روز برسد و آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش ماه فوریه خود اعلام کرد که این کشور احتمالا تا شروع دهه آینده میلادی نیز موفق به بازگشت به این سطح تولید نخواهد شد و ظرفیت تولید ایران تا آن تاریخ روزانه سه میلیون و ۹۴۰ هزار بشکه برآورد می‌شود.

 

ایران قبل از تشدید تحریم‌ها دومین تولید‌کننده بزرگ سازمان کشورهای صادر‌کننده نفت(اوپک) بود و عراق در اوت ۲۰۱۲ این جایگاه را از آن خود کرد.

 

مقامات ایران می‌گویند: ایران تا زمانیکه سهم بازار خود را که قبل از تحریم‌ها در اختیار داشت پس نگیرد در هیچگونه برنامه توقف تولید مشارکت نخواهد کرد.

 

زنگنه گفته است ایران تا مارس سال آینده از تولید کنونی روزانه سه میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه به تولید روزانه چهار میلیون بشکه خواهد رسید و صادرات خود را نیز از روزانه دو میلیون بشکه به روزانه دو میلیون و ۲۵۰ هزار بشکه خواهد رساند.