چهارشنبه,۲۷ دی, ۱۳۹۶ | ۰۲ : ۰۲
خانه / پتروشيمي / افزایش درآمد سالانه تولید محصولات پتروشیمی به ۷۰ میلیارد دلار در افق ۱۴۰۴
۱۳۹۴/۰۲/۱۹
عباس شعری مقدم مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی:

افزایش درآمد سالانه تولید محصولات پتروشیمی به ۷۰ میلیارد دلار در افق ۱۴۰۴

افزایش درآمد سالانه تولید محصولات پتروشیمی به ۷۰ میلیارد دلار در افق ۱۴۰۴

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: تا سال ۱۴۰۴ با دستیابی به تولید ۱۸۰ میلیون تن محصولات پتروشیمی سالانه ۷۰ میلیارد دلار درآمد برای کشور کسب خواهد شد.

به گزارش اژانس خبری انرژی،عباس شعری مقدم عصر شنبه در نشست خبری که در حاشیه بیستمین نمایشگاه صنعت نفت برگزار شد، اظهار داشت: برای تکمیل ۶۰ طرح نیمه تمام صنعت پتروشیمی و همچنین آغاز به کار طرح های جدید نیاز به ۷۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری وجود دارد.
وی با بیان اینکه سال گذشته بیش از سه میلیون تن انواع محصولات پتروشیمی در کشور تولید شد، اظهار داشت: در سال ۹۳ حدود ۱۰ میلیارد دلار درآمد ارزی از طریق صادرات محصولات پتروشیمی کسب شد.
شعری مقدم خاطر نشان کرد: تولید محصولات پتروشیمی سبب رونق و تحرک سایر بخش های اقتصادی کشور می شود.
وی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی به معنای افزایش تولید فرآورده های غیرنفتی است، اظهار داشت: در سال ۹۳، ۱۲ میلیارد دلار نیز از طریق فروش محصولات پتروشیمی در داخل کشور درآمدزایی شد.
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با تاکید بر اینکه دولت نباید وارد قیمت گذاری محصولات پتروشیمی شود، اظهار داشت: دولت باید به مدت کوتاهی از واحدهای پتروشیمی حمایت کند تا آنها بتوانند روی پای خود بایستند اما این حمایت نباید دائمی باشد.

وی با مقایسه صنعت پتروشیمی ایران و ترکیه گفت: با وجود اینکه در ترکیه محصولات پایه پتروشیمی تولید نمی شود و باید از خارج وارد شود اما قیمت های آنها توان رقابت در بازارهای جهانی را داراست.
وی درخصوص علل ضعف صنایع پایین دستی پتروشیمی ایران اظهار داشت: عدم دسترسی به فناوری های پیشرفته، ایجاد واحدهای کوچک، عدم تمایل ایرانی ها برای مشارکت از علل ضعف این صنعت در ایران به شمار می رود