سه شنبه,۱ اسفند, ۱۳۹۶ | ۲۷ : ۰۳
خانه / نفت / افزایش صادرات نفت ایران در فاصله یک روز تا نشست دوحه
۱۳۹۵/۰۱/۲۸

افزایش صادرات نفت ایران در فاصله یک روز تا نشست دوحه

افزایش صادرات نفت ایران در فاصله یک روز تا نشست دوحه

صادرات نفت ایران در ماه جاری روزانه بیش از ۶۰۰ هزار بشکه افزایش یافته است.

 

به گزارش خبر انرژی، به نقل از بلومبرگ، این افزایش صادرات فشار روی کشورهای تولید کننده نفت در فاصله یک روز تا نشست دوحه را افزایش می‌دهد.

 

آمارهای رهگیری نفتکشها که توسط بلومبرگ جمع آوری شده نشان می دهد، نفتکش‌هایی که در ۱۴ روز اول آوریل بنادر ایران را ترک کرده اند، هم اکنون در حال حمل ۲۸ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه (روزانه بیش از دو میلیون بشکه) نفت ایران به خارج از کشور هستند. این در حالیست که صادرات نفت ایران در ماه قبل روزانه یک میلیون و ۴۵۰ هزار بشکه بوده است.

 

عربستان، روسیه و ۱۶ کشور دیگر تولیدکننده نفت در حال ورود به پایتخت قطر هستند تا فردا(یکشنبه) درباره طرح تثبیت تولید نفت در سطوح ژانویه بحث کنند.

 

عربستان سعودی که پیشتر حضور خود در برنامه مهار افزایش تولید نفت را به توقف افزایش تولید نفت ایران مشروط کرده بود، از موضع خود عقب نشینی کرد و برای محدود کردن عرضه نفت با روسیه به توافق رسید.

 

چین بیشترین واردات نفت را از ایران در ماه جاری داشته است و صادرات به ژاپن پس از توقف در ماه مارس از سر گرفته شده است.

 

افزایش صادرات نفت ایران در شرایطی است که صادرات نفتی دیگر اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت ماه گذشته به دلیل اختلالات در عرضه کاهش یافت. نیجریه و عراق روی هم شاهد کاهش روزانه ۹۰ هزار بشکه ای صادرات خود بودند.

 

اوله هانسن رئیس بخش استراتژی در ساکسو بانک گفت: مقدار صادرات ایران نشان می‌دهد که اگر قیمتهای نفت چندان بالا نرود، تعادل مجدد بازار باید عمدتا از سوی کشورهای بیرون اوپک انجام شود.

 

وی افزود: اگر در ماههای آتی که اختلال عرضه نیجریه و عراق برطرف میشود، ایران بتواند این مقدار صادرات را حفظ کند، باید برای ایجاد تعادل در بازار چشم انتظار اقدامی از سوی بیرون اوپک باشیم.

 

قیمت نفت از اواسط فوریه که روسیه و عربستان تمایل اولیه را برای همکاری در زمینه تثبیت تولید اعلام کردند، بیش از ۳۵ درصد افزایش یافته است.

 

آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرده که انتظار می‌رود نفت مازاد موجود در بازارهای جهانی حداکثر تا نیمه دوم سال جاری به صفر برسد و روزانه ۱.۵ میلیون بشکه نفت که مازاد نیاز جهانی ست به ۲۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یابد.