یکشنبه,۱ بهمن, ۱۳۹۶ | ۲۹ : ۱۱
خانه / نفت / افزایش ضریب بازیافت مخازن نفتی از طریق بکارگیری فناوری های نوین
۱۳۹۴/۰۲/۲۲
معاون پژوهش و فناوری وزیر نفت؛

افزایش ضریب بازیافت مخازن نفتی از طریق بکارگیری فناوری های نوین

افزایش ضریب بازیافت مخازن نفتی از طریق بکارگیری فناوری های نوین

معاون پژوهش و فناوری وزیر نفت اعلام کرد: تحقق افزایش ضریب بازیافت مخازن در گرو پیشرفت فناوری های موجود در کشور و استفاده از علم ژئومکانیک است.

به گزارش اژانس خبری انرژی،محمدرضا مقدم روز سه شنبه در نخستین کنفرانس ملی ژئومکانیک نفت در پژوهشگاه نفت نفت، اظهار داشت: در سال های اخیر، کشورهای غربی با تکیه بر علم ژئومکانیک توانسته اند حوزه های غیرتجاری را در عرصه تجارت احیا کنند.

معاون پژوهش و فناوری وزیر نفت با تاکید بر لزوم بکارگیری علم ژئومکانیک در صنعت نفت، افزود: با بکارگیری علم ژئومکانیک تبدیل حوزه های غیرتجاری به تجاری ممکن شده به طوری که با بهره گیری از این علم می توانیم در بازار انرژی تاثیر گذاری بیشتر داشته باشیم.

مقدم با بیان اینکه میانگین بهای شیل اویل و شیل گس بین ۴۰ تا ۷۰ دلار است، گفت: پیش از این تجاری سازی نفت غیرمتعارف و دور از باور بود، اما امروزه به دلیل دسترسی به فناوری، صادرات آنها برای کشورهای صادر کننده صرفه اقتصادی دارد.

وی اضافه کرد: اگر در صدد افزایش ضریب بازیافت هستیم باید در مورد علم ژئومکانیک اقدامات تاثیرگذار انجام دهیم تا توسعه تکنولوژی و فناوری صورت گیرد و بر این اساس ما میادین مشترک اصلی و مهم کشور برای مطالعات فناورانه در اختیار دانشگاه ها و موسسات دانش بنیان قرار داده ایم.

معاون پژوهش و فناوری وزیر نفت، ادامه داد: دانشگاه ها و حوزه های عملیاتی باید همکاری تنگاتنگی داشته باشند هرچند در حال حاضر، نتیجه مطلوب از این همکاری و تبادل دانش، تعریف چند پروژه مهم و توسعه فناوری برای آینده صنعت نفت بوده است.

نخستین کنفرانس ملی ژئومکانیک نفت با همکاری پژوهشگاه صنعت نفت، انجمن علمی ژئومکانیک نفت ایران و دانشگاه شاهرود، درمرکز همایش های بین المللی پژوهشگاه نفت برگزار می شود