جمعه,۲۹ دی, ۱۳۹۶ | ۱۴ : ۰۷
خانه / نفت / افزایش عرضه نفت به رشد قیمت‎ها کمک کرده است
۱۳۹۵/۱۱/۱۳
نخست وزیر عراق:

افزایش عرضه نفت به رشد قیمت‎ها کمک کرده است

افزایش عرضه نفت به رشد قیمت‎ها کمک کرده است
 • نخست وزیر عراق از تاثیر افزایش عرضه نفت خام بر بهبود قیمت‎های جهانی این کالا خبرداد و عنوان کرد که قیمت نفت تا سال ٢٠١٩ به سطح مورد نظر این کشور نمی‎رسد.
 • به گزارش خبرگزاری رویترز، حیدر العبادی، نخست وزیر عراق روز سه‎شنبه (١٢ بهمن‎ماه) در یک نشست خبری در بغداد اظهار کرد: قیمت‏‎های جهانی نفت خام تا پیش از پایان سال ٢٠١٨ یا ٢٠١٩ به «سطوح مطلوب و مورد نظر» عراق نمی‎رسد.

  وی افزود: تقاضا برای نفت خام افزایش یافته و این موضوع به افزایش قیمت‎ نفت کمک کرده است، اما هنوز به سطوح سال ٢٠١٣ نمی‎رسد.

  نخست وزیر عراق بدون اشاره به قیمت نفت مطلوب برای عراق گفت: قیمت‎ نفت تا پیش از سال ٢٠١٨ یا ٢٠١٩ به «سطح مورد نظر» عراق نمی‎رسد.

  به گزارش خبرانرژی، قیمت‌های جهانی نفت خام در نیمه دوم سال ٢٠١۴ ناگهان از رقم بالای ١٠٠ دلار به ۴۵ دلار برای هر بشکه و در برهه‎هایی به کمتر از ۴٠ دلار برای هر بشکه هم سقوط کرد.

  تولیدکنندگان نفت جهان برای تغییر روند کاهشی قیمت‎‎ها که به شدت درآمد و بودجه‎ کشورهای بزرگ و کوچک عضو و غیرعضو اوپک را تحت فشار قرار داده است از فوریه سال ٢٠١۶ مذاکرات و رایزنی‎های دو و چندجانبه را برای بهبود شرایط بازار نفت آغاز کردند.

  نتیجه این مذاکرات سرانجام به توافق اعضای اوپک برای کاهش تولید روزانه یک میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه ای و رساندن مجموع تولید به ٣٢ میلیون و ۵٠٠ هزار بشکه در روز و مشارکت کشورهای غیرعضو اوپک برای کاهش روزانه حدود ۶٠٠ هزار بشکه‎ای منتهی شد.

  در پی اجرایی شدن توافق اوپک از یکم ژانویه (١٢ دی‎ماه) و مشارکت کشورهای غیرعضو این سازمان در برنامه کاهش تولید قیمت‎های جهانی نفت خام روند افزایشی در پیش گرفته است و هم اکنون به سطوح بالای ۵٠ دلار برای هر بشکه رسیده است.

  قیمت نفت خام شاخص برنت دریای شمال در پایان معاملات دیروز (سه‎شنبه، ١٢ بهمن‎ماه) بازار آی سی یی (ICE) لندن با ۴٧ سنت افزایش به ۵۵ دلار و ٧٠ سنت برای هر بشکه رسید و قیمت نفت خام شاخص دابلیو تی آی آمریکا (WTI) با ١٨ سنت افزایش ۵٢ دلار و ٨١ سنت برای هر بشکه معامله شد.

 • منبع: شانا