دوشنبه,۲۷ آذر, ۱۳۹۶ | ۰۹ : ۰۸
خانه / نفت / افزایش قیمت نفت در بازارهای آسیا
۱۳۹۴/۰۶/۲۵

افزایش قیمت نفت در بازارهای آسیا

افزایش قیمت نفت در بازارهای آسیا

به گزارش آژانس خبری انرژی،به نقل از رویترز، قیمت نفت وست‌تگزاس اینترمدییت، روز چهارشنبه در بازارهای آسیا بار دیگر افزایش یافت؛ این در حالی است که بازار جهانی نفت خام به دنبال رشد پایین اقتصادی آسیا روز به روز ضعیف‌تر می شود.
قراردادهای آتی نفت خام وست تگزاس اینترمدییت برای تحویل در ماه پیش رو، روز چهارشنبه با ۳۲ سنت افزایش بشکه ای ۴۴ دلار و ۹۱ سنت معامله شد.
البته نفت برنت اندکی ضعیف تر ظاهر شد و تنها با ۹ سنت افزایش ۴۷ دلار و ۸۴ سنت به ازای هر بشکه معامله شد.
شرکت سرمایه گذاری فیلیپ فیوچر در این مورد اعلام کرد: «ما معتقدیم این موضوع ناشی از عکس‌العمل بازار به کاهش تولید نفت خام آمریکاست و در صورت ورود ایران به بازارهای جهانی از ۱۵ نوامبر تشدید خواهد یافت.»
چنانچه تحریم‌های غرب علیه ایران برداشته شود،‌ نفت خام ذخیره شده در مخازن ایران به سرعت می تواند به بازار جهانی تزریق شود.
برخلاف انتظارات تحلیل‌گران، معاملات آتی نفت وست تگزاس اینترمدییت بعد از گزارش موسسه نفت آمریکا مبنی بر کاهش ۳٫۱ میلیون بشکه‌ای نفت خام، افزایش یافت. قرار است اطلاعات رسمی موجودی نفت خام آمریکا اواخر روز چهارشنبه منتشر شود.
با این حال در خارج از ایالات متحده، بازارهای نفت خام جهانی همچنان ضعیف باقی ماند؛ چرا که عرضه وسیع اوپک با تقاضای پایین کشورهای آسیایی مواجه شده است.
بانک استرالیایی مک‌کوآری اعلام داشت‌ دورنمای اقتصاد چین برای سه‌ماهه چهارم سال متقاعدکننده نیست:‌ «با وجود مشاهده شواهد پراکنده‌ای از بهبود وضعیت، این علائم کلی نبود و نتیجه گیری در مورد آغاز بهبود واقعی یا نوسانات اقتصادی طبیعی دشوار خواهد بود.»
در دیگر بازارهای مواد اولیه،‌ قیمت زغال‌سنگ با سقوط شدیدی مواجه شد که از زمان بحران مالی در سال‌های ۲۰۰۸-۲۰۰۹ بی سابقه بوده است. این افت قیمت ناشی از افزایش تولید و کاهش تقاضا بوده است.

 

بازارهای جهان همچنان چشم انتظار آغاز جلسه دو روزه بانک مرکزی ایالات متحده برای تصمیم گیری در مورد افزایش نرخ بهره برای اولین بار در یک دهه اخیر در واشنگتن هستند. نرخ بهره بالاتر ایالات متحده منجر به جذب نقدینگی از معامله گران شده و موجب بالا کشیدن دلار می شود.