یکشنبه,۲۶ آذر, ۱۳۹۶ | ۴۹ : ۰۹
خانه / نفت / افزایش نفت ذخیره‌شده عربستان به بالاترین سطح ۱۳ ساله
۱۳۹۴/۰۶/۳۰
در پی کاهش صادرات نفت در جولای 2015 اتفاق افتاد

افزایش نفت ذخیره‌شده عربستان به بالاترین سطح ۱۳ ساله

افزایش نفت ذخیره‌شده عربستان به بالاترین سطح ۱۳ ساله

ذخایر نفت خام دپوشده عربستان سعودی در ماه ژوئن ۲۰۱۵ به ۳۲۰ میلیون بشکه افزایش یافته که بیشترین میزان این ذخایر از سال ۲۰۰۲ بوده است.

 

به گزارش آژانس خبری انرژی،به نقل از بلومبرگ به‌دنبال کاهش صادرات بزرگ‌ترین شرکت کشتیرانی نفتی برای سومین بار در چهار ماه اخیر، ذخایر نفت خام عربستان سعودی به بیشترین حد خود در جولای رسید.
بنابر گزارش روز یکشنبه یک سازمان آماری مستقر در ریاض،‌ ذخایر نفتی تجاری عربستان از ۳۱۹٫۵ میلیون بشکه در ماه ژوئن به ۳۲۰ میلیون بشکه در ماه جولای افزایش یافت که بیشترین مقدار خود از سال ۲۰۰۲ بوده است. طبق این گزارش صادرات نفت خام عربستان سعودی با افت ۱٫۲ درصدی به ۷٫۲۸ میلیون بشکه در روز کاهش یافته است.
در سال جاری، در حالی که قیمت نفت برنت با افت ۱۷ درصدی مواجه بوده، عربستان سعودی با به‌دست گرفتن رهبری اوپک در پی تقویت میزان تولید به منظور حفظ سهم بازار جهانی بوده است. گروه گلدمن‌ساکس برآورد کرد‌ه است: «ناتوانی تولیدکنندگان از کاهش سریع عرضه نفت، باعث می‌شود قیمت نفت برای برای متعادل شدن بازار نیاز به افت تا قیمت ۲۰ دلارداشته باشد.» قیمت نفت برنت در روز دوشنبه حوالی ۴۸ دلار برای هر بشکه گزارش شده است.
عربستان سعودی با کاهش تولید ۱٫۹ درصدی خود در جولای،‌ اولین افت تولید خود از فوریه ۲۰۱۵ را تجربه کرده است. این کشور به سازمان اوپک اعلام کرده است تولیدات ۱۰٫۵۶۴ میلیون بشکه ای این کشور در ماه ژوئن یک رکورد محسوب می‌شود.
اسام المزروق تحلیل‌گر نفت و نایب رئیس سابق شرکت بین‌المللی نفت کویت اظهار داشت‌: «به‌نظر می‌رسد عربستان مصمم به نگاه‌داشتن سهم بازار خود در مقادیر بالای ۱۰٫۲ میلیون بشکه در روز است.» وی افزود: «در صورتی که صادرات کاهش پیدا کند،‌ این کشور قادر نخواهد بود تولید خود را افزایش دهد و نفت خام را در داخل یا خارج کشور ذخیره خواهد کرد.»
عربستان سعودی در ماه ژوئن میزان صادرات گازوئیل خود را از ۳۰۸ هزار بشکه به ۴۴۱ هزار بشکه در روز افزایش داده است. در حالی‌که میزان تولید گازوئیل این کشور در این ماه از ۱٫۰۱ میلیون بشکه در روز به ۹۴۱ هزار بشکه کاهش یافته است.
این تحلیل‌گر ادامه داد :‌«دولت عربستان قصد دارد با پر نگه‌داشتن مخازن به دو پالایشگاه جدید خود خوراک‌رسانی کند. میزان تولید محصولات پالایشگاهی این کشور در ماه جولای با افزایش روبرو بوده است. عربستان سعودی مخازن ذخیره و پالایشگاه‌های جدید در ینبوع و جبیل ساخته است و بعد از شروع به‌کار پالایشگاه جدید جازن در سال ۲۰۱۷ افزایش ظرفیت داخلی خواهد داشت.»

 

منبع:اقتصاد نیوز