دوشنبه,۳۰ بهمن, ۱۳۹۶ | ۳۴ : ۰۵
خانه / نفت / افزایش پنج دلاری قیمت نفت ایران در آوریل
۱۳۹۴/۰۲/۲۳

افزایش پنج دلاری قیمت نفت ایران در آوریل

افزایش پنج دلاری قیمت نفت ایران در آوریل

نفت ایران در ماه آوریل با چهار دلار و ۹۹ سنت افزایش قیمت در هر بشکه به طور متوسط بشکه ای ۵۶ دلار و ۲۶ سنت معامله شد.
به گزارش اژانس خبری انرژی، اوپک در گزارش ماهانه خود اعلام کرد بهای نفت سنگین ایران در ماه آوریل نسبت به مارس چهار دلار و ۹۹ سنت افزایش یافته است.
متوسط قیمت نفت ایران در ماه مارس ۵۱ دلار و ۲۷ سنت در هر بشکه اعلام شده بود.
نفت ایران در ماه آوریل همانند ماه قبل تر به عنوان هشتمین نفت به لحاظ قیمت در بین ۱۲ نفت موجود در سبد نفتی اوپک قرار گرفت.
همچنین براساس این گزارش متوسط قیمت نفت ایران در چهار ماه نخست امسال بشکه ای ۵۰ دلار و ۸۸ سنت بوده که نسبت به متوسط سال ۲۰۱۴ میلادی که ۱۰۴ دلار و ۵۴ سنت در هر بشکه بود، ۵۳ دلار و ۶۶ سنت در هر بشکه کاهش یافته است.
در این آمار در ماه آوریل متوسط قیمت هر بشکه نفت بونی لایت نیجریه ۶۰ دلار و ۶۵ سنت(سه دلار و ۹۰ سنت افزایش)، گیراسول آنگولا ۶۱ دلار و ۱۲ سنت(چهار دلار و ۲۶ سنت افزایش)، صاحاران الجزایر ۵۹ دلار و ۷۵ سنت(دو دلار و ۸۲ سنت افزایش)، السدر لیبی ۵۸ دلار و ۴۰ سنت(سه دلار و ۶۲ سنت افزایش)، موربان امارات ۶۱ دلار و ۶۶ سنت(چهار دلار و ۲۵ سنت افزایش)، سبک عربستان ۵۷ دلار و ۷۳ سنت( پنچ دلار و ۵۳ سنت افزایش)، مارین قطر ۵۸ دلار و ۵۱ سنت( چهار دلار و ۲۴ سنت افزایش)، نفت سنگین ایران ۵۶ دلار و ۲۶ سنت(چهار دلار و ۹۹ سنت افزایش)، نفت صادراتی کویت ۵۵ دلار و ۹۶ سنت(پنج دلار و ۴۴ سنت افزایش)، نفت سبک بصره ۵۵ دلار و ۶۱ سنت(پنج دلار و هشت سنت افزایش)، مِرِی ونزوئلا ۴۹ دلار و ۴۹ سنت(سه دلار و ۷۰ سنت افزایش) و اورینت اوکوادور ۵۲ دلار و ۷۳ سنت(شش دلار و ۹۴ سنت افزایش) بوده است.

این در حالیست که بهای سبد نفتی اوپک در معاملات امروز با ۴۶ سنت افزایش به ۶۲ دلار و ۴۹ سنت در هر بشکه رسید.
نفت برنت امروز چهارشنبه با ۵۸ سنت افزایش ۶۷ دلار و ۴۴ سنت در هر بشکه معامله شد و نفت سبک آمریکا با ۶۴ سنت افزایش به ۶۱ دلار و ۳۹ سنت در هر بشکه رسید.

در هفته اخیر ناآرامیهای یمن و کاهش تعداد سکوهای حفاری نفت شیل در آمریکا باعث روند افزایشی قیمت نفت شده است.

در شرایطی که یمن یک تولید‌کننده نه چندان تاثیر‌گذار در بازار نفت است مجاورت این کشور با خطوط کشتیرانی، نگرانی‌ها درباره‌ مسیر‌های نفت جهان را بالا برده است.

بهای نفت در ماههای ژوئن تا ژانویه به دلیل اشباع بازار بیش از ۵۰ درصد کاهش قیمت داشت و از ۱۱۵ دلار به کمتر از ۴۵ دلار و ۱۹ سنت(پایین‌ترین قیمت شش سال اخیر) در ژانویه رسید اما سپس روند افزایشی به خود گرفت و هفته گذشته ۶۹ دلار و ۶۳ سنت(بالاترین قیمت سال ۲۰۱۵) داد و ستد شد.

اما تحلیلگران هشدار داده اند که این احیای قیمت کوتاه‌مدت خواهد بود.

تحلیلگران می‌گویند، داستان مازاد عرضه جهانی همچنان ادامه خواهد داشت و مانع افزایش قیمت‌ها می‌شود.

موسسه گلدمن شاس در گزارشی اعلام کرد که افزایش اخیر قیمت‌های نفت مانع کاهش مازاد عرضه شده و بنابراین به کاهش قیمت‌ها منجر خواهد شد.

این بانک سرمایه‌گذاری آمریکا اعلام کرد: اگرچه کاهش قیمت‌ها تعادل مجدد بازار را تسریع کرده اما ما افزایش اخیر قیمت‌ها را زودهنگام می‌دانیم و قیمت‌های نفت خام نسبت به معیارهای کنونی و آینده بالا هستند.