یکشنبه,۲۶ آذر, ۱۳۹۶ | ۵۲ : ۰۹
خانه / آب / افزایش ۱۰هزار میلیاردی بدهی دولت به پیمانکاران آب و برق
۱۳۹۴/۰۷/۰۸

افزایش ۱۰هزار میلیاردی بدهی دولت به پیمانکاران آب و برق

افزایش ۱۰هزار میلیاردی بدهی دولت به پیمانکاران آب و برق

بررسی‌ها نشان از آن دارد که میزان بدهی دولت به پیمانکاران آب و برق با رشد ۱۰ هزار میلیارد تومانی تنها در یک ماه روبرو شده است.

 

به گزارش آژانس خبری انرژی،به نقل از اقتصادنیوز، یک ماه قبل بود که وزیر نیرو از بدهی ۲۰ هزار میلیارد تومانی این وزارتخانه به پیمانکاران آب و برق خبر داده بود. در این میان،‌به نظر می‌رسد این بدهی هر روز به دلیل تعهدی که پیمانکاران برای تامین برق مورد نیاز شبکه سراسری دارند،‌ اضافه می‌شود.

 

اما جدای از بدهی هر ساله‌ای که دولت به بخش آب و برق دارد،‌ افزایش این میزان بدهی، توان دولت برای پرداخت آن را اندک می‌کند. آن‌طور که اخیرا ستار محمودی معاون وزیر نیرو اعلام کرده است،‌ کل این میزان بدهی، ۳۰ هزار میلیارد تومان است. مقایسه این دو رقم به خوبی حکایت از آن دارد که بدهی دولت به بخش برق و آب، در یک ماه افزایش ۱۰ هزار میلیارد تومانی داشته که البته این با پیش‌فرض یکی بودن ماخذ آمارهای این دو مسوول است.

 

در عین حال، مساله مهمی که حالا دولت با آن روبروست، تامین برق و آب موردنیاز از سوی این پیمانکاران است که در صورت پرداخت نشدن بدهی دولت، ممکن است با تاخیر روبرو شده یا قطع شود و این به معنای افزایش خاموشی‌های برق و قطعی آب است.

 

با این حال، افزایش میزان بدهی دولت در مقاطعی طبیعی بوده و حالا باید دید که آیا دولت از پس افزایش ۱۰ هزار میلیارد تومانی بدهی خود در یک ماه برمی‌آید یا خیر.