چهارشنبه,۱ آذر, ۱۳۹۶ | ۴۴ : ۱۱
خانه / آب / افزایش ۱۰ درصدی بارش‌های کشور نسبت به سال گذشته
۱۳۹۵/۰۱/۱۵

افزایش ۱۰ درصدی بارش‌های کشور نسبت به سال گذشته

افزایش ۱۰ درصدی بارش‌های کشور نسبت به سال گذشته

بارش‌های کشور از ابتدای سال آبی (مهرماه ۹۴) تا پایان هفته دوم فروردین‌ماه جاری به ۱۸۰ میلی‌متر رسیده که نسبت به سال گذشته افزایشی ۱۰ درصدی را نشان می‌دهد.

 

به گزارش خبر انرژی، اطلاعات ایستگاه‌های باران‌سنجی شرکت مدیریت منابع آب ایران نشان می‌دهد که از ابتدای مهرماه تا پایان هفته گذشته میزان بارش‌های سال آبی ۹۵- ۹۴ در مقایسه با مدت مشابه در سال آبی گذشته ۱۰ درصد افزایش و نسبت به متوسط دراز مدت ۴ درصد کاهش داشته است.

 

بر اساس این گزارش، ارتفاع بارش‌ها در سال آبی جاری به ۱۸۰ میلی‌متر رسیده است، در حالی‌که این رقم در سال آبی گذشته ۱۶۳ میلی‌متر بوده است.

 

بیشترین درصد تغییرات بارندگی ایستگاهی نسبت به درازمدت مربوط به آذربایجان غربی با ۸۱ درصد افزایش و کمترین درصد تغییرات بارندگی ایستگاهی نسبت به درازمدت مربوط به سیستان و بلوچستان با ۷۷ درصد کاهش همراه بوده است.

 

بر اساس این گزارش، وضعیت بارندگی کشور به تفکیک حوضه‌های آبریز اصلی در مقایسه با سال قبل ۱۰ درصد افزایش و در مقایسه با درازمدت ۴ درصد کاهش داشته است.

 

حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان در مقایسه با سال قبل ۴۸ درصد و حوضه مرزی شرق ۱۵ درصد افزایش برخوردار بوده است.

 

بر این اساس، حوضه‌های آبریز دریاچه ارومیه ‌۸ درصد، فلات مرکزی، ۱۳ درصد و قره قوم ۲۸ درصد نسبت به سال قبل کاهش بارش داشته‌اند.