دوشنبه,۲۷ آذر, ۱۳۹۶ | ۴۷ : ۱۱
خانه / نفت / افزایش ۲۰ درصدی توان عملیاتی صادرات نفت خام ایران
۱۳۹۴/۰۲/۱۹
مدیرعامل شرکت پایانه های نفتی ایران گفت:

افزایش ۲۰ درصدی توان عملیاتی صادرات نفت خام ایران

افزایش ۲۰ درصدی توان عملیاتی صادرات نفت خام ایران

مدیرعامل شرکت پایانه های نفتی ایران گفت: توان عملیاتی پایانه جزیره خارگ برای صادرات نفت خام جمهوری اسلامی ایران ۲۰ درصد افزایش یافته است.

 

به گزارش اژانس خبری انرژی،سید پیروز موسوی،روز شنبه،در گفت وگویی افزود:افزایش توان عملیات صادراتی با راه اندازی چهار مخزن یک میلیون بشکه ای ذخیره سازی نفت خام در جزیره خارگ که هفته گذشته از طریق ویدئو کنفرانس توسط وزیر نفت افتتاح شد، ایجاد شده است.

وی یادآورشد: با بهره برداری از مخازن جدید یادشده حجم ذخیره سازی نفت خام کشور در جزیره خارگ از ۲۳ میلیون بشکه به ۲۷ میلیون بشکه رسیده است.
موسوی، گفت: با تکمیل و بهره برداری از این مخازن شرایط و امکان بیشتری برای ذخیره سازی نفت خام حاصل می شود و در عین حال امتیاز قابل توجهی در تعاملات بین المللی و در ارتباط با مشتریان خارجی خواهیم داشت.
مدیرعامل شرکت پایانه های نفتی ایران یادآورشد: عملیات ساخت این مخازن از بهمن ماه سال ٨٩ آغاز شد و مهرماه پارسال به پایان رسید، اما در این مدت عملیات آماده سازی و تکمیل این مخازن انجام شد.
وی گفت: برای ساخت مخازن یادشده بیش از ٣٣۴ میلیارد ریال پیمان داخلی (ریالی) و چهار میلیون و ١٩٠ هزار دلار پیمان ارزی هزینه شده است.
مدیرعامل شرکت پایانه های نفتی ایران ادامه داد: در زمان حاضر ۳۶ مخزن با ظرفیت های مختلف حداقل ۲۵۰ هزار بشکه ای و حداکثر یک میلیون بشکه ای در پایانه صادراتی خارگ وجود دارد.
موسوی گفت: با توجه به اولویت عملیاتی پایانه نفتی ایران ۶۰ درصد مخازن ذخیره نفت در خارگ یک میلیون بشکه ای هستند.

وی افزود: درصورت موافقت و تصویب هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران طراحی و ساخت چهار مخزن یک میلیون بشکه ای دیگر نیز در سال جاری انجام خواهد شد.
جزیره خارگ در ۵۷ کیلومتری شمال غرب بوشهر واقع شده است که ۹۵ درصد صادرات نفت جمهوری اسلامی ایران از این پایانه انجام می شود.