دوشنبه,۲۹ آبان, ۱۳۹۶ | ۰۲ : ۰۵
خانه / برق / افزایش ۷ برابری ظرفیت انرژی‌های نو در سال ۹۵
۱۳۹۶/۰۲/۰۹

افزایش ۷ برابری ظرفیت انرژی‌های نو در سال ۹۵

افزایش ۷ برابری ظرفیت انرژی‌های نو در سال ۹۵

معاون وزیر نیرو و مدیرعامل ساتبا گفت: در سال ۱۳۹۵ نسبت به سال ۱۳۹۴ نصب انرژی‌های نو در کشور حدود ۷ برابر شده است و بناست این ظرفیت را در سال ۹۶ به حدود ۱۰۰۰ مگاوات برسانیم .

به گزارش خبرانرژی به نقل از ایسنا، سیدمحمد صادق‌زاده امروز در اولین گردهمایی تجاری ایران و اتحادیه اروپا در حوزه انرژی پایداربا اشاره به تأثیرات تغییر اقلیم بر روی کره زمین گفت: تغییرات اقلیم در سال‌های اخیر تأثیرات نامطلوبی بر روی کره زمین داشته و باعث خسارات جبران ناپذیری بر روی کره زمین شده است.

وی افزود: خوشبختانه در سال‌های اخیر اتحادیه اروپا پیشگام مبارزه با تغییر اقلیم در دنیا بوده و قدم‌های بسیار بزرگی جهت چیره شدن بر این پدیده در اتحادیه برداشته شده است.

معاون وزیر نیرو تصریح کرد: ایران نیز در توافقنامه پاریس به این حرکت جهانی پیوست و داوطلبانه پذیرفت که تا سال ۲۰۳۰ حدود ۴ تا ۱۲ درصد از گازهای گلخانه ای خود را کاهش دهد.

صادق‌زاده تأکید کرد: وزارت نیرو در راستای اجرای این تعهد کارهای بسیار خوبی در سال‌های اخیر انجام داده که از جمله آن می‌تواند استفاده از گاز طبیعی در نیروگاه‌ها به جای سایر سوخت‌های مایع نام برد.

مدیرعامل ساتبا گفت: ایران متعهد شده تا سال ۲۰۳۰ سهم انرژی‌های نصب شده کشور را به ۷۵۰۰ مگاوات برساند و این امر در سال‌های اخیر از رشد خوبی برخوردار بوده است.

وی افزود: در سال ۱۳۹۵نسبت به سال ۹۴ نصب انرژی‌های نو در کشور حدود هفت برابر شده است و بناست این ظرفیت را در سال ۱۳۹۶ به حدود ۱۰۰۰ مگاوات برسانیم.

وی ادامه داد: دو نکته بسیار مهم وجود دارد که می‌تواند برای آینده توافق پاریس و مبارزه با تغییر اقلیم خطرساز باشد؛ اول اینکه؛ کشورهای متعهد در این توافق بویژه کشورهای مربوط به «پیوست یک» کنوانسیون بایستی تمام تعهدات خود را به انجام برسانند.

معاون وزیر نیرو خاطرنشان کرد: عدم انجام تعهدات توسط این کشورها زمینه دلسردی سایر کشورها را فراهم خواهد آورد. نکته دوم امتناع از نگاه منفعتی و تجاری در امر تغییر اقلیم است.

وی تصریح کرد: این نگاه تجاری می‌تواند مانع از گسترش دسترسی به فناوری انرژی‌های نو توسط کشورهای متقاضی و عدم حصول تعهدات آن‌ها در زمینه کاهش انتشار گازهای گلخانه ای می‌شود.

صادق‌زاده تأکید کرد: این مسأله به معنای نادیده انگاشتن مالکیت معنوی کشورها و یا شرکت‌های سازنده و سرمایه گذار در حوزه این فناوری‌ها نیست، بلکه پیشنهاد می‌شود برای حفظ این حقوق، «صندوق اقلیم سبز» بخش معتنابهی از سرمایه خود را برای خرید فناوری‌ها اختصاص دهد تا اینگونه هم منفعت عرضه کنندگان تضمین شود و هم متقاضیان فناوری نیز بتوانند به آن جهت انجام تعهدات بین المللی خود دسترسی داشته باشند.

  

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>