چهارشنبه,۱ آذر, ۱۳۹۶ | ۳۴ : ۱۱
خانه / آب / افزایش ۹۰ درصدی رهاسازی آب از سد مهاباد به سمت دریاچه ارومیه
۱۳۹۵/۰۱/۲۳

افزایش ۹۰ درصدی رهاسازی آب از سد مهاباد به سمت دریاچه ارومیه

افزایش ۹۰ درصدی رهاسازی آب از سد مهاباد به سمت دریاچه ارومیه

به‌علت بارش‌های مناسب اخیر و سرریز شدن سد مهاباد، حجم آب رهاسازی شده از این سد به سمت دریاچه ارومیه از ۴۰ به ۷۵ میلیون مترمکعب افزایش یافت.

 

به گزارش خبر انرژی، محمد عبداللهی، مدیر امور منابع آب مهاباد، در نخستین جلسه شواری حفاظت منابع آب شهرستان مهاباد در سال ۹۵ که در فرمانداری این شهرستان برگزار شد، با اشاره به روند رهاسازی آب سد مهاباد از هجدهم اسفند ماه سال گذشته برای کمک به احیای دریاچه ارومیه، گفت: سهمیه امسال رهاسازی آب سد مهاباد برای کمک به احیای دریاچه ارومیه ۴۰ میلیون مترمکعب بود، اما به‌علت افزایش میزان آب ورودی و سرریز شدن سد، این میزان به بیش از ۷۵ میلیون مترمکعب افزایش پیدا کرد و این روند همچنان با ظرفیت ۴۰ مترمکعب بر ثانیه ادامه دارد.

 

وی افزود: میزان آب ذخیره شده در پشت سد مهاباد هم‌اکنون به ۱۹۴ میلیون مترمکعب رسیده که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حدود ۶۷ میلیون مترمکعب افزایش یافته است.

 

عبداللهی تراز سطح آب دریاچه سد مهاباد را هم اکنون یک هزار و ۳۵۸ متر اعلام کرد و گفت: این میزان به نسبت پارسال ۷ متر افزایش یافته است.

 

مدیر امور آب مهاباد ادامه داد: تداوم بارندگی‌های زمستان سال گذشته باعث ذخیره‌سازی خوبی در دریاچه پشت این سد شده و هم‌اکنون حجم برف بسیار خوبی نیز در مناطق بالا دست سد مهاباد ذخیره شده است.

 

وی اضافه کرد: هم‌اکنون حجم ورودی آب به سد مهاباد ۴۴ متر مکعب در ثانیه است که این میزان در مقایسه با پارسال افزایشی چهار برابری را نشان می دهد.

 

مدیر امور آب مهاباد خاطرنشان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از ۲۳۸ میلیون مترمکعب آب وارد مخزن دریاچه سد مهاباد شده که در مدت مشابه آن در سال قبل ۹۷ میلیون مترمکعب بود.