چهارشنبه,۲۷ دی, ۱۳۹۶ | ۲۷ : ۰۴
خانه / گاز / افغانستان ۱۲٫۲ میلیون دلار گاز مایع از ایران وارد کرده است
۱۳۹۵/۱۱/۱۶

افغانستان ۱۲٫۲ میلیون دلار گاز مایع از ایران وارد کرده است

افغانستان ۱۲٫۲ میلیون دلار گاز مایع از ایران وارد کرده است

سخنگوی وزارت تجارت و صنایع افغانستان گفت که مجموع آمار واردات گاز مایع افغانستان از ایران در سال ۱۳۹۵ تاکنون به دست نیامده، اما در چهارماهه اول امسال این کشور به ارزش ۱۲٫۲ میلیون دلار گاز مایع از ایران وارد کرده است.

به گزارش خبرانرژی، «مسافر قوقندی»  اعلام کرد که افغانستان در ربع اول امسال ۵۳۹٫۲ میلیون دلار از ایران واردات داشته که از جمله ۱۲٫۲ میلیون گاز مایع وارد شد است.
مواد سوخت و برق افغانستان از کشورهای همسایه به ویژه ترکمنستان، جمهوری اسلامی ایران، ازبکستان و تاجیکستان تامین می شود.
مبادلات تجارتی ایران و افغانستان رو به افزایش است و مردم این کشور به تولیداد ایرانی علاقه مندی زیادی دارند، زیرا تولیدات ایرانی بویژه مواد غذایی ایران نسبت به مواد غذایی که از پاکستان و چین وارد می شود با کیفیت تر است.
قوقندی گفت: افغانستان در سال ۹۳ یک میلیاردو ۴۷۳ میلیون دلار و در سال ۱۳۹۴ یک میلیارد و ۷۷۹ میلیون دلار با جمهوری اسلامی ایران مبادلات بازرگانی داشت.
وی افزود: برگزاری نمایشگاه های بازرگانی مشترک ایران و افغانستان در شهرهای مهم این کشور در افزایش روند حجم مبادلات میان دو کشور نقش داشته است.
جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۹۵ نمایشگاه های بازرگانی مشترک با شرکت های تولیدی افغان در کابل، هرات، مزارشریف و قندهار برگزار کرد که در این نمایشگاه ها، قراردادهای جدیدی میان بازرگانان دو کشور امضا شد.
مقام های افغان و ایران در ماه های گذشته، گفت و گوهائی را نیز برای توسعه خدمات بانکی و اجرائی شدن توافق نامه سه جانبه ایجاد دالان بین المللی چابهار انجام داده اند.
«محمد الله بتاش» وزیر حمل و نقل افغانستان نیز اواخر هفته گذشته برای گفت وگو با همتای ایرانی خود و دیگر مقامات آن کشور در یک سفر ۴ روزه با هدف برداشتن موانع اجرای توافق نامه چابهار به تهران سفر کرد.

 

منبع: ایرنا