سه شنبه,۱ اسفند, ۱۳۹۶ | ۴۸ : ۰۸
خانه / نفت / اما و اگرهای تعیین قیمت جدید بنزین
۱۳۹۴/۰۳/۰۳

اما و اگرهای تعیین قیمت جدید بنزین

اما و اگرهای تعیین قیمت جدید بنزین

با توجه به قانون هدفمندسازی یارانه ها قیمت بنزین در سال پنجم اجرای این قانون (امسال) باید به ۹۰ درصد فوب خلیج فارس و معادل ۱۴۸۶ تومان با ارز آزاد و ۱۲۸۵ تومان با ارز مبادله ای برسد. باتوجه به اینکه هیچ‌گونه اطلاع‌رسانی رسمی درباره نرخ جدید بنزین انجام نشده باید دید که آیا دولت قصد دارد به قانون هدفمندسازی یارانه‌ها عمل کرده یا نرخ ۱۰۰۰ تومان را برای هر لیتر بنزین اعلام کند.

به گزارش اژانس خبری انرژی، بنا به آخرین آمار اعلام شده از سوی شرکت ملی نفت، قیمت هر تن بنزین در بازار خلیج فارس حدود ۷۰۰ دلار است. با توجه به اینکه هر تن بنزین معادل ۱۳۵۱ لیتر بنزین است، هر لیتر بنزین در بازار خلیج فارس با قیمتی معادل ۰٫۵۰ دلار یا ۵۰ سنت معامله می شود. بر این اساس با احتساب ارز آزاد قیمت بنزین در بازار خلیج فارس ۱۶۵۲ تومان خواهد بود. همچنین با احتساب نرخ ارز مبادله ای، قیمت بنزین حدود ۱۴۲۸ تومان می شود.

سهمیه بنزین خردادماه همه خودروهای عمومی از جمله تاکسی، وانت بار و آژانس، ساعت ٢۴ پنجشنبه (٣١ اردیبهشت ماه) در کارت سوخت آنها شارژ شد، ولی سهمیه بنزین خودروهای شخصی واریز نشد. اگر چه این اقدام بدون هر گونه اطلاع رسانی صورت گرفته و از اتحادیه جایگاه‌داران سوخت گرفته تا شرکت پخش فراورده‌های نفتی و سازمان حمل و نقل و مدیریت مصرف سوخت از علت آن بی‌خبر بودند اما منابع غیر رسمی علت واریز نشدن سهمیه بنزین را تصمیم دولت برای تک‌نرخی کردن بنزین اعلام کرده‌اند.

وزیر نفت نیز درباره تعیین وضعیت بنزین سهمیه‌ای گفته که همه گزینه‌ها فعلا روی میز است.

زنگنه در پاسخ به اینکه آیا بنزین تک نرخی خواهد شد نیز اظهار کرده که فعلا همه گزینه‌ها روی میز است و قبل پایان هفته در این زمینه تصمیم‌گیری می‌شود.

براین اساس، از این به بعد بنزین برای خودروهای شخصی، با حذف نرخ سهمیه‌ای معادل هزار تومان در هر لیتر فروخته خواهد شد و گازوئیل خودروهای شخصی نیز با حذف سهمیه‌ها، معادل ۵۲۵ تومان در هر لیتر خواهد بود.

در این راستا برخی منابع آگاه علت واریز نشدن سهمیه بنزین را تصمیم دولت برای تک‌نرخی کردن بنزین اعلام کرده‌اند.

پیگیری‌های در این خصوص ادامه دارد. هرچند به گفته مسئولان دولتی، برنامه‌ای برای افزایش قیمت بنزین و گازوئیل وجود ندارد و نرخی بالاتر از هزار تومان برای بنزین تعیین نخواهد شد.