دوشنبه,۲۹ آبان, ۱۳۹۶ | ۰۸ : ۰۹
خانه / برق / امسال ۷۶۵۰ کامیون ۱۰ تنی، خاک وارد اهواز شد
۱۳۹۵/۱۲/۱۳

امسال ۷۶۵۰ کامیون ۱۰ تنی، خاک وارد اهواز شد

امسال ۷۶۵۰ کامیون ۱۰ تنی، خاک وارد اهواز شد

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق اهواز با بیان این‌که در سال‌جاری هفت‌هزار و ۶۵۰ کامیون ده‌تنی خاک وارد اهواز شده است، به وجود ترکیبات نمک، منیزیم، آهن، سولفات و سولفور در این خاک اشاره کرد و گفت: سولفات و سولفور در کنار رطوبت یک محیط اسیدی را به‌وجود می‌آورد که در رسانایی اثر می‌گذارد و آسیب وارده به شبکه برق نیز به‌دلیل رسانایی بسیار زیاد بود.

به گزارش خبرانرژی به نقل از ایسنا، منطقه خوزستان، یدالله حضرتی در نشست “علل خاموشی‌های گسترده اخیر خوزستان” که چهارشنبه، ۱۱ اسفند در دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد، اظهار کرد: ما تابستان را در دمای بالا با وجود ریزگردها با غلظت بالا طی کردیم، اما شبکه برق پایدار ماند که نشان‌دهنده استاندارد بودن شبکه است. ریزگردها که از سال ۸۰ آغاز شدند، بر تأسیسات تأثیر زیادی دارند بنابراین آلودگی شاخص مهمی در طراحی شبکه‌های برق است.

وی با بیان اینکه اهواز در بسیاری موضوعات مانند آلودگی حرف اول را می‌زند، افزود: در سال ۲۰۱۱ اهواز آلوده‌ترین شهر جهان شناخته شد اما دستگاه‌های سنجش در شرایط آلودگی هوا، غلظت بالاتر از ۱۰ هزار میکروگرم را سنجش نمی‌کنند؛ تجهیزات عایق ما نیز بر اساس همین الگوی آلودگی به کار گرفته می‌شوند.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق اهواز ادامه داد: در ازای هر کیلوولت نیاز است که ۳۱ تا ۳۴ میلی‌متر فاصله خزشی وجود داشته باشد؛ از سال ۸۷ که ریزگردها شدت پیدا کرد، مقره‌های میخی، کششی و … بر اساس همین فاصله خزشی انتخاب شدند و شرکت توزیع نیروی برق از همان زمان روی این موضوع کار کرد.

حضرتی عنوان کرد: در سال ۹۵ تاکنون ۲۳ روز ریزگرد داشته‌ایم؛ با وجود این تعداد بالای روزهای ناسالم، چه‌طور می‌توان مقره‌ها را هربار شست؟ در همین سال هفت هزار و ۶۵۰ کامیون ده‌تنی خاک وارد اهواز شده است. مطابق با آزمایش‌های انجام‌شده در ترکیبات خاک جدید، نمک، منیزیم، آهن، سولفات و سولفور وجود دارد که میزان این نمک بالا است؛ همچنین سولفات و سولفور در کنار رطوبت یک محیط اسیدی را به‌وجود می‌آورد که در رسانایی اثر می‌گذارد و آسیب وارده نیز به‌دلیل رسانایی بسیار زیاد بود.

وی با بیان اینکه طی سه مرحله خاموشی هر مشترک ۳۰ ساعت بی‌برقی کشیده است، گفت: ۳۳٫۴ مگاوات توان تلفاتی و زیانی بود که به صنعت برق وارد شد. در روز بیست و سوم بهمن، ستاد بحرانی در شرکت توزیع نیروی برق اهواز تشکیل شد و یک بسیج همگانی شکل گرفت و علی‌رغم این‌که تمام شرکت‌ها در مناطق خود درگیر حوادث مختلفی بودند، اتحاد خوبی صورت گرفت که نشان‌دهنده این است که وزارت نیرو و توانیر برای مشترکان خود اهمیت قائل هستند.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق اهواز با اشاره به عملیات شست‌وشوی اخیر، گفت: ۹۳۲ نفر در ۲۱۴ اکیپ در استان حضور پیدا کردند و ۱۱ روز عملیات به‌طول انجامید. ۳۶ ماشین آتش‌نشانی و مقره‌شویی و ۹۶ نفر آتش‌نشان درگیر این عملیات شدند.

حضرتی عنوان کرد: با بررسی‌های انجام‌شده با توجه به تعداد روزهای وقوع ریزگردها که به طور متوسط ۳۶ روز در سال است، متوجه شدیم که ۱۰۸ دستگاه ماشین آتش‌نشانی و مقره‌شویی و ۲۸۸ نفر آتش‌نشان و نیروی مقره‌شوی نیاز است، در حالی‌که بدهی ادارات دولتی به شرکت توزیع نیروی برق اهواز نزدیک به ۲۸۸ میلیارد تومان می‌شود.

  

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>