یکشنبه,۲۶ آذر, ۱۳۹۶ | ۴۳ : ۰۵
خانه / نفت / امضای قرارداد با آلمانی‌ها بلافاصله پس از لغو تحریم‌ها
۱۳۹۴/۰۶/۱۵
وزیر نفت خبر داد

امضای قرارداد با آلمانی‌ها بلافاصله پس از لغو تحریم‌ها

امضای قرارداد با آلمانی‌ها بلافاصله پس از لغو تحریم‌ها

وزیر نفت گفت: شرکتهای آلمانی و ایرانی می توانند مذاکرات خود را تا پیش از لغو تحریمها آغاز کنند تا قرارداد بین آنها بلافاصله بعد از برداشته شدن تحریمها امضا شود.

 

به گزارش خبرانرژی، بیژن زنگنه پس ازدیدار با نیلز اشمید، وزیر اقتصاد ایالت بادن – وورتمبرگ با اشاره به این که هیئت آلمانی علاقمند به همکاری با ایران در بخشهای مختلف است و ایران نیز زمینه های مختلفی برای همکاری دارد، افزود: شرکتهای آلمانی باید برای دور جدید همکاری با ایران برای خود شریک ایرانی انتخاب کنند و در این دور جدید تنها به بازار ایران فکر نکنند بلکه به بازارهای منطقه بیندیشند.

 

وی با بیان اینکه در این دیدار همچنین نحوه سرمایه گذاری در ایران با توجه به سیاستهای اصل ۴۴ برای شرکتهای آلمانی تشریح شد، اظهار کرد: ظرفیت و پتانسیل ایران در بخشهای مختلف نیز به شرکتهای آلمانی توضیح داده شد.

 

وزیر نفت با یادآوری این که ایران پیش از نیز با شرکتهای ایالت بادن – وورتمبرگ همکاری داشته و هم اکنون خود را آماده همکاری بیشتر با شرکتهای این ایالات می کند، به علاقمندی دو طرف به موضوع صرفه جویی انرژی اشاره کرد و گفت: با توجه به این که شدت انرژی در ایران بالاست و ایالت بادن – وورتمبرگ در زمره بهترین ایالاتهای آلمان از نظر ماشین سازی به معنای عام و ساخت خودرو است بنابراین در این زمینه دو کشور می توانند با یکدیگر همکاری کنند.

 

زنگنه درباره این که چه زمانی همکاری بین ایران و ایالت بادن – وورتمبرگ آغاز می شود، اظهار کرد: باید شرکتهای دو کشور هم اکنون مذاکره با یکدیگر را آغاز کنند و یا آنهایی که آغاز کردند نیز به مذاکرات ادامه دهند.

 

به گفته وزیر نفت، قرار شد شرکتهای آلمانی برای آغاز مذاکرات منتظر برداشته شدن تحریمها نمانند بلکه گفتگو بین شرکتهای دو کشور آغاز شود و در صورت توافق، امضا قرارداد به پس از لغو تحریمها موکول شود.

 

براساس اعلام وزارت نفت، برخی از نمایندگان هیئت ۶٨ نفره ایالت بادن – وورتمبرگ به سرپرستی نیلز اشمید، وزیر اقتصاد این ایالات صبح امروز با وزیر نفت دیدار کردند. آنها همچنین قرار است با حمید چیت چیان، وزیر نیرو، ولی ا.. سیف، رئیس بانک مرکزی، مجتبی خسروتاج، قائم مقام وزیر صنعت و معدن نیز دیدار کنند؛ این هیئت صبح سه شنبه تهران را به مقصد اصفهان ترک خواهد کرد و پنجشنبه نیز راهی آلمان می شوند.