سه شنبه,۱ اسفند, ۱۳۹۶ | ۰۶ : ۰۹
خانه / پتروشيمي / امکان صادرات ۳.۵ میلیون تن قیر
۱۳۹۵/۱۲/۱۶

امکان صادرات ۳.۵ میلیون تن قیر

امکان صادرات ۳.۵ میلیون تن قیر

رئیس کمیسیون قیر انجمن صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی گفت: کیفیت قیر کشور در کل مناسب است اما برخی جار و جنجال‌هایی که خودمان به راه می اندازیم در دنیا علیه خودمان استفاده می‌شود.

به گزارش خبرانرژی، حسن تاجیک، رئیس کمیسیون قیر انجمن صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی در گفت‌وگو با  ایلنا درباره صادرات قیر اظهار داشت: با توجه به شرایط پالایشکاه ها ۷ میلیون تن از وی بی می تواند تبدیل به قیر شود. مصرف قیر در داخل کشور  برای ایزوگام و مصرف قیر در خیابان‌ها و جاده‌ها به ۳٫۵ میلیون تن هم نمی‌رسد و بقیه قیر تولیدی را می توانیم صادر کنیم.

وی افزود: هر ۲۰۰ تن قیر می تواند یک کیلومتر جاده با عرض حدود ۱۲ متر و ضخامت ۸٫۵ سانتی متر را آسفالت کند در کل اگر ما ۳٫۵ میلیون تن مصرف داخلی داشته باشیم ۳٫۵ میلیون تن را نیز می توانیم صادر کنیم.

تاجیک تصریح کرد: اگر ۳٫۵ میلیون تن قیر با قیمت هر تن ۲۵۰ دلار صادر شود بیش از یک میلیارد دلار برای کشور درآمد زایی شده و اشتغالزایی صورت می گیرد. اما می بینیم که فقط ۴ میلیون تن برای مصرف وزارت راه و آموزش وپرورش اختصاص داده می شود در حالی که رقم مصرف در کشور بسیار پایین تر است. به طوری که  اگر ۲ میلیون تن قیر صرف جاده سازی شود ۱۰ هزار کیومتر باید جاده سازی داشته باشیم که اینگونه نیست.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر به ۶۰ کشور جهان قیر صادر می کنیم، گفت: بیشتر صادرات ما به چین، هند، آسیای دور و افریقای شرقی، کشورهای CIS  از جمله گرجستان، قزاقستان، تاجیکستان، ارمنستان و ترکمنستان است و فقط به اروپا به دلیل معذوریت‌های زیست محیطی و پرهزینه بودن حمل با کشتی، صادرات نداریم.

رئیس کمیسیون قیر انجمن صادرکنندگان فرآورده های نفتی با اشاره به لزوم حمایت از سوی وزارت خارجه برای صادران قیر، گفت: کیفیت قیر کشور ما در کل مناسب است اما برخی جار و جنجال‌هایی که خودمان به راه می اندازیم، در دنیا علیه خودمان استفاده می شود.

  

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>