یکشنبه,۲۶ آذر, ۱۳۹۶ | ۵۱ : ۰۵
خانه / پتروشيمي / انتظار برای اعلام قیمت‌های پایه پتروشیمی‌ها
۱۳۹۴/۰۶/۱۴
بررسی بازار محصولات پتروشیمی در هفته‌ای که گذشت

انتظار برای اعلام قیمت‌های پایه پتروشیمی‌ها

انتظار برای اعلام قیمت‌های پایه پتروشیمی‌ها

با نزدیک شدن به زمان اعلام قیمت های پایه جدید و انتظار کاهش نرخ ها ، بسیاری از خریداران با تعویق زمان خرید خود موضع احتیاطی اتخاذ کرده اند . به نظر می رسد شرایط مبهم فعلی تا زمان اعلام قیمت های پایه جدید باز هم ادامه یابد.

 

به گزارش آژانس خبری انرژی،به نقل از اقتصاد نیوز،با نزدیک شدن به زمان اعلام قیمت های پایه جدید و انتظار کاهش نرخ ها ، بسیاری از خریداران با تعویق زمان خرید خود موضع احتیاطی اتخاذ کرده اند . به نظر می رسد شرایط مبهم فعلی تا زمان اعلام قیمت های پایه جدید باز هم ادامه یابد.

 

در رینگ پتروشیمی بورس کالا در هفته‌ای که گذشته حجم معامله پلیمرها با کاهش نزدیک به ۱۰ هزار تنی خود به بیش از ۲۸ هزار تن کاهش یافت که نشان دهنده عقب نشینی خریداران در برابر عرضه های این هفته بود.

 

کاهش قیمت ها در بازار داخلی، احتمال کاهش بیشتر نرخ ها در بورس کالا به تبع افت انتظاری قیمت های پایه ، کاهش سودآوری خرید و توجه به بازار داخلی را می توان مهمترین دلایل این کاهش حجم برشمرد که می تواند تأثیر مهمی بر بازار داشته باشد.

 

در هفته گذشته در بازار داخلی هم شاهد کاهش ادامه دار قیمت ها بودیم تا جایی که بسیاری از کالاها با کاهش فاصله قیمتی بین بهای تمام شده خرید از بورس کالا و قیمت بازار ، به گونه‌ای دچار ارزان فروشی شد که دیگر خرید از بورس کالا سودمند نبوده و خریداران به سمت بازارهای داخلی متمایل شدند.

 

البته باید گفت که این شرایط کاهشی آن هم در ضعف موجودی انبارها چندان هم منطقی به نظر نمی رسد. این وضعیت که شائبه عرضه مستقیم پتروشیمی ها به موازات بورس کالا را تقویت می کند پتانسیل برخی بازارسازی ها را نیز در ذات خود نهفته داشته و دارد. با توجه به این اوضاع و همچنین انتظار بازار برای کاهش قیمت های پایه ، به نظر می رسد این روند کاهشی باز هم ادامه یابد.

 

نکته پایانی در بازار پتروشیمی ها زمزمه مجدد خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالاست که باز هم در نامه وزیر صنعت به معاون اول رئیس جمهور به آن اشاره شده تا عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا نه اجبار بلکه یک اختیار باشد. این بار هم این تلاش به نظر نمی رسد که به جایی برسد و تنها به ابهام در بازار منجر خواهد شد.