یکشنبه,۲۶ آذر, ۱۳۹۶ | ۵۳ : ۰۹
خانه / آب / انتقال آب شیرین‌شده دریا به استان‌های شرقی کشور در حال اجراست
۱۳۹۴/۰۶/۲۹
وزیر نیرو:

انتقال آب شیرین‌شده دریا به استان‌های شرقی کشور در حال اجراست

انتقال آب شیرین‌شده دریا به استان‌های شرقی کشور در حال اجراست

وزیر نیرو با اشاره به شیرین سازی آب دریا و انتقال آن به سواحل جنوبی و استان‌های شرقی کشور اظهارکرد: این طرح به سرمایه‌گذاران بخش خصوصی تحویل داده شده و در حال اجرا است.

 

به گزارش آژانس خبری انرژی، حمید چیت‌چیان در جلسه شورای اداری خراسان جنوبی، گفت: شرایط طبیعی استان سخت است به طوری که ۹۱ درصد بارندگی انجام شده تبخیر می‌شود.

 

وی ادامه داد: آن چه امکان استحصال منابع آب در استان بوده انجام شده و از طریق سدسازی انچه حائض اهمیت است.

 

وزیر نیرو اظهارکرد: مطالعات در خصوص آب شرب انجام می‌گیرد که مطالعه کوتاه مدت نیست و این امر مقدمات گوناگونی می‌خواهد که هزینه های بالای را می‌طلبد و باید به جد دنبال آن باشیم.

 

چیت‌چیان با اشاره به شیرین سازی آب دریا و انتقال آن به سواحل جنوبی و استان‌های شرقی کشور اظهارکرد: این طرح به سرمایه‌گذاران بخش خصوصی تحویل داده شده و در حال اجرا است.

 

وی گفت: ارائه خط انتقال آب به خراسان جنوبی با مشارکت ۳ استان انجام می‌شود و چند طرح فاضلاب در بیرجند، قاین، فردوس و سربیشه در حال اجرا است و بخش مهمی از سامانه آبرسانی بیرجند به بهره‌برداری رسید.

 

وزیر نیرو تصریح کرد: در خراسان جنوبی آلوده بودن آب به فلزات سنگین مشکلی است که باید سریعاً رفع شود و ۶۴ مجتمع آبرسانی روستایی درخواست کمک کنیم که از همین مکان از معاون اول رئیس جمهور خواستار ۵۰۰میلیون دلار از صندوق توسعه در اختیار وزارت نیرو قرار گیرد تا با کمترین هزینه بیشترین کار را انجام دهیم.

 

چیت‌چیان با اشاره به اینکه نیاز استان ۲۷۵ مگابایت برق است, اظهارکرد: استان ۷۸۰مگابایت برق تولید می‌کند که ۳۲۰ مگابایت آن در قاین و ۶۰۰ مگابایت در طبس در دست اقدام است و باید زیر ساخت های برق خوبی را در استان باید فراهم کرد.