یکشنبه,۱ بهمن, ۱۳۹۶ | ۵۶ : ۱۱
خانه / برق / انرژی های نو جایگزین مطمئن سوختهای فسیلی هستند
۱۳۹۴/۰۲/۲۶
کارشناس اقتصاد انرژی؛

انرژی های نو جایگزین مطمئن سوختهای فسیلی هستند

انرژی های نو جایگزین مطمئن سوختهای فسیلی هستند

یک کارشناس اقتصاد انرژی با بیان اینکه حمایت دولت از بخش خصوصی می تواند به توسعه انرژی خورشیدی در ایران کمک کند، گفت: این کمک به دلیل کاهش آلودگی و مصرف سوخت های فسیلی توجیه پذیر است.

به گزارش اژانس خبری انرژی،سعید منصور افشار افزود: امروزه انرژی های نو و تجدیدپذیر به علت پاک بودن و سازگاری با محیط زیست در کشورهای توسعه یافته مورد توجه ویژه ای قرار دارند لذا باید در کشورمان نیز بیش از پیش به کارکردهای مثبت استفاده این انرژی ها توجه شود.

وی افزود: در کشورهای توسعه یافته در کنار صنایع مرتبط با انرژی خورشیدی و سلولهای فتوولتاییک به عنوان یک صنعت با فناوری بالا، ده ها بخش و صنعت دیگر نیز امکان توسعه دارند و حمایتهای مشخص دولتها سبب می شود این صنایع با شتاب بالایی رشد کند.

استاد دانشگاه امیرکبیر تاکید کرد: مهمترین پیامد ادامه استفاده از سوختهای فسیلی، بیماری ها و مشکلات زیست محیطی است و بهره گیری از انرژی های پاک می تواند آینده بهتری را برای هموطنان رقم بزند.

وی افزود: در ایران با توجه به مدیریت تولید و فناوری فنی و مهندسی، توانایی تولید در بخشهای مختلف انرژی های نو را داریم اما برای استفاده از دانش فنی و برنامه های پیش بینی شده نیازمند عزمی ملی هستیم.

به گفته افشار، برای جلوگیری از اتلاف بیشتر انرژی در کشور که روند صعودی را طی می کند و با توجه به مزایای استفاده از انرژیهای پاک مانند انرژی خورشیدی بخشهای صنعتی و دولتی باید پیشگام استفاده از این انرژی باشند.

وی تصریح کرد: حرکت کشور باید به سوی فناوریهای دوستدار محیط زیست باشد و سیاستهای زیست محیطی به منظور کنترل آلودگی ها در بخشهای صنعتی کشور با تاکید بیشتری دنبال شود.

این کارشناس اقتصاد انرژی یادآور شد: استفاده از این انرژی ها نیازمند هزینه قابل توجهی در ابتدای راه است اما در طول زمان نه تنها هزینه ها بازخواهد گشت بلکه از انتشار بسیاری از آلاینده ها جلوگیری می شود و به تناسب آن در بسیاری از هزینه ها مانند هزینه توسعه بیمارستانها و تامین دارو صرفه جویی خواهد شد.

وی با بیان اینکه شرکت هوراند به عنوان بخش خصوصی اولین گام خود را برای رسیدن به توسعه پایدار بردارد، گفت: در این مسیر یک ساختمان چهار طبقه رابه عنوان پایلوت در نظر گرفتیم که برق مورد نیاز آن از سال ١٣٨٨ تاکنون از طریق انرژی خورشیدی تامین می شود.

افشار ادامه داد: در این ساختمان برای ذخیره انرژی از لامپهای ال.ای.دی استفاده شده که این اقدام کاهش ۶,١ برابری مصرف برق را به همراه داشته و ساختار روشنایی ساختمان به نحوی طراحی شده که با حرکت در اطراف آن روشن و پس از خارج شدن از محدوده، لامپ خاموش خواهد شد.

به گفته مدیرعامل شرکت هوراند، این ساختمان با تولید ۶ کیلووات ساعت برق فتوولتائیک از متصاعد شدن حدود پنج تن گاز دی اکسید کربن به فضا جلوگیری می کند.